Pod dobrym aniołem

IV Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej
Zespół Szkół Specjalnych w Ścinawce Dolnej, po raz czwarty zorganizował Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej.

Temat przeglądu artystycznego był następujący: „W KRAINIE BAŚNI, BAJEK I BAJECZEK”. Tym razem przegląd miał miejsce 6 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie.
W bajkowej, radosnej i serdecznej atmosferze, swoje talenty teatralne, wokalne, taneczne, plastyczne i literackie prezentowały dzieci, młodzież i dorośli z 23 placówek oświatowo-wychowawczych, przede wszystkim specjalnych i integracyjnych. Przegląd zgromadził ok. 270 osób. Organizacją przeglądu, z ramienia ZSS w Ścinawce Dolnej, zajmowała się pomysłodawca i inspiratorka – s. Emilia Piotrowska wraz ze współpracownikami: Edytą Dudek, s. Albertą Świerżyńską, Sylwią Mazurkiewicz.
Gośćmi specjalnymi przeglądu byli: Małgorzata Ostrowska-Królikowska wraz z mężem Pawłem Królikowskim, którzy objęli patronat artystyczny nad przeglądem oraz byli członkami sześcioosobowego jury. Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach zostali:
• Przedstawienia teatralne: pierwsze miejsce: „Rzepka” w wykonaniu zespołu z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierżoniowie; drugie miejsce: „Dziadek, stołek i rosołek” – przedszkolaki z Bierkowic; trzecie miejsce: „Smerfolandia” wykonane przez łączoną grupę ze Ścinawki Dolnej. Natomiast Wyróżnienie Organizatora, zainspirowane wyrazami uznania Pana Pawła Królikowskiego – za wyjątkową scenografię i kostiumy w przedstawieniu pt. „Zaczarowanym pociągiem w świat bajki” – otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Kłodzka.
• Występy taneczne: pierwsze miejsce: grupa „Myszki” z Polanicy-Zdrój; drugie: Szkoła Podstawowa z Jaszkowej Dolnej; trzecie: uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Opolnicy.
• Występy wokalne: pierwsze miejsce zajęła Angelika Grenda, drugą była Kornelia Lubecka, a trzecią Katarzyna Woźnicka, natomiast zespół „Podzamek Boys”, który swoim występem poderwał wszystkich do zabawy, otrzymał Nagrodę Specjalną.
• Prace plastyczne (technika płaska): pierwsze miejsce – Stefania Grzybowska, drugie – Aleksander Pacer, trzecie – Andrzej Konrat, wyróżnienie otrzymali: Rafał Powąska i Zuzanna Czuba: (technika przestrzenna) – pierwsze miejsce – Andrzej Falkowski, drugie – Sabina Fuchs, trzecie – Ewa Dryka, wyróżniono prace Martyny Morana i Piotr Przybyła.
• Prace literackie: za najpiękniejszą napisaną bajkę uznano: „Dobry Dinuś i Marcinek”– grupa 4-latków „Misie” z Bierkowic, następna – „To, czego nikt nie widzi” Magdalenia Dworzańska ze Ścinawki Dolnej, kolejna – „Zaczarowana biblioteka” Moniki Chruszczyk, Natalii Wakalskiej i Agnieszki Szatanek z Pilawy Górnej.

Zwycięzcy otrzymali nagrody a ponieważ wszystkim należą się ogromne brawa – każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy dyplom oraz dużą paczkę słodyczy do podziału w zespołach.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, którzy ofiarą pieniężną i materialną wsparli dzieło zorganizowane przez nasz Zespół Szkół Specjalnych w Ścinawce Dolnej: Piekarniom: „ Urbaniak”, „Kajzerka” i „Tolek”, firmom: „Mar-Ber”, Zetkama, Dream Pc, Sklep Kilian, Kryta pływalnia w Kłodzku, Sklep Rossman i Leroy Merlin w Kłodzku, Uzdrowiska Kłodzkie S.A. – Grupa PGU. Dziękujemy za bezpłatne udostępnienie sali widowiskowej MOK-u w Nowej Rudzie – Dyrektorowi Panu Wojciechowi Kołodziejowi.

Niech słowa św. Jana Pawła II będą dla nas potwierdzeniem słuszności wszelkich działań na rzecz osób z niepełnosprawnością: „Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka. Osoba przeto w jakiś sposób, będąc podmiotem ze wszystkimi jego prawami, winna mieć ułatwiony dostęp do uczestnictwa w życiu społeczeństwa we wszystkich wymiarach i na wszystkich poziomach, odpowiednio do swych możliwości. Osoba jest jednym z nas i w pełni uczestniczy w naszym człowieczeństwie.” (Laborem exercens, rozdział XXII).
Przegląd twórczości artystycznej pokazuje wielkie bogactwo, umiejętność prezentowania i cieszenia się swoimi talentami, otwiera nasze oczy na piękno jakie niosą w sobie osoby z niepełnosprawnością. Jest zawsze wielką dawką pozytywnych wrażeń, za którymi się tęskni… Zatem – do zobaczenia za rok.

fot. Pojasek

Numer 267 tygodnika „Noworudzianin” Numer 267
10-16 lutego 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *