Zdrowa Piramida

Gminne Przedszkole Publiczne z Oddziałami Integracyjnymi w Radkowie oraz Oddziały w Ścinawce Średniej i w Tłumaczowie przystąpiły do realizacji programu „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”.

Jest to program społeczno-edukacyjny organizowany przez firmę „Lionfitness”. Akcja ta jest poświęcona tematyce zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Składa się z sześcioczęściowego scenariusza przygotowanego w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu żywienia dzieci i bazuje na aktualnie obowiązującej Piramidzie Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży.
W październiku głównym tematem był moduł poświęcony zdrowemu żywieniu. Poprzez podjęte działania zapoznaliśmy dzieci z ważną tematyką tj. zdrowie i zdrowe żywienie. Naszym celem było propagowanie zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat, tj. wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Stawialiśmy na sezonowość – organizując warsztaty z wykorzystaniem świeżych warzyw i owoców, mleka i kefiru. Rozumiejąc konieczność kształcenia dzieci w zakresie zasad zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia organizowaliśmy działania pod hasłem „Zdrowa Piramida dzisiaj nam się przyda”. Dzieciom udało się poznać smaki zdrowych produktów, niezbędnych w codziennej diecie. Ponadto przedszkolaki uczestniczyły w szeregu zabaw prowadzonych przez pielęgniarkę przedszkolną oraz wszystkich nauczycieli. Zajęcia złożone były z cyklu sześciu scenariuszy – warstw piramidy.
I. W zdrowym ciele zdrowy duch!
II. Warzywa i owoce jemy bo zdrowi być chcemy
III. Zboża zjadamy bo energię z nich mamy
IV. Mleko i sery zjadamy – mocne kości mamy
V. Witajcie na szczycie piramidy
VI. Zdrowe czy niezdrowe – podsumowanie zajęć
Dzieciom towarzyszyły trzy postacie z bajki – myszka Ociupinka, zajączek Raptuś oraz prosiaczek Wieprzuś, które pod opieką cioci Róży zabierały dzieci w podróż do wnętrza piramidy. Dzieci przyswajały sobie zasady zdrowego odżywiania podczas zabaw ruchowych, warsztatów kulinarnych, zajęć plastycznych i kreatywnych oraz przez bezpośrednie doświadczenie.
Ewa Wierzbicka

Numer 304 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 304
3-9 listopada 2017 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.