Dzikowiec ma nowego sołtysa

W niedzielę 18 marca w sali sportowej w Dzikowcu, odbyło się zebranie wiejskie w celu rozpatrzenia wniosku mieszkańców Sołectwa Dzikowiec, podpisanego przez 181 osób, z 23 lutego 2018 r. w sprawie odwołania Henryka Srokowskiego z funkcji sołtysa

Zebranie trwało ponad 4,5 h i zgromadziło 238 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Zebranie przewodziła Marta Kołodziej, wydelegowana przez wójt Adriannę Mierzejewską. W zebraniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Gminy Nowa Ruda: Paweł Szafran, Ryszard Czerewaty oraz Kornelia Garbowska, która podczas zebrania była protokolantem.
Po otwarciu zebrania i stwierdzeniu jego prawomocności, Paweł Gargol wniósł o dodanie punktu do porządku zebrania – dyskusję w sprawie odwołania Henryka Srokowskiego z funkcji sołtysa tuż po wysłuchaniu zainteresowanego. Wniosek ów został przegłosowany przez mieszkańców Dzikowca.
Po odczytaniu wniosku o odwołanie sołtysa wraz z uzasadnieniem, nadszedł moment na wypowiedź Henryka Srokowskiego. Niestety, nie był w stanie samodzielnie udzielić wyjaśnień, o co poprosił swoją córkę, która przeczytała oświadczenie. Po tej części nastąpiła żywa dyskusja, w której nie brakowało emocji, wzajemnych oskarżeń oraz słów obrony względem Henryka Srokowskiego.
Następnie powołano komisję skrutacyjną. W głosowaniu nad odwołaniem sołtysa oddano 230 ważnych głosów: 145 za oraz 85 przeciw. W następstwie tego wyboru, kolejnym etapem było zgłaszanie kandydatów na nowego sołtysa Dzikowca. Zgłaszano sporo osób, ale większość z nich nie wyrażała zgody na objęcie tej funkcji. Ostatecznie pozostało trzech kandydatów: Agnieszka Tomczuk, Jadwiga Pasternak oraz Dariusz Denysiewicz. W trakcie, gdy komisja przygotowywała karty do głosowania, kandydat Dariusz Denysiewicz poprosił, aby nie oddawać na niego głosów. W głosowaniu oddano 176 głosów ważnych, w tym 134 głosy na Agnieszkę Tomczuk, 41 głosów na Jadwigę Pasternak i 1 głos na Dariusza Denysiewicza. Tym samym, nowym sołtysem wsi Dzikowiec została wybrana Agnieszka Tomczuk.
Nasza transmisja na żywo z zebrania wiejskiego w Dzikowcu biła rekordy popularności na Facebooku. Oglądało ją również wiele osób ze świata lokalnych władz. Marcin Kalkowski, radny Rady Gminy Nowa Ruda, podsumował w Internecie: „Wiosna Ludów w Dzikowcu. Z mojej perspektywy najtrudniejszym zadaniem będzie zasypanie rowów dzielących mieszkańców, a dalej… może być tylko lepiej”.
Pełną wideorelację można oglądać na naszej stronie www.noworudzianin.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.
Dawid Sarysz

>FOTO GALERIA DOSTĘPNA TUTAJ<

WIDEO RELACJA

WIDEO RELACJA – OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Str. 3 w numerze 323 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 323
23-29 marca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *