IV International Balloon Festival 2018

W piątek 4 maja, niebo w Świerkach malowane będzie dziesiątkami balonów. Nic nie dorównuje mocy wznoszenia tej ogromnej czaszy balonu na przejrzystym, porannym niebie. Te pełne wdzięku giganty opuszczają ziemię i nie można od nich oderwać wzroku

(KZ) Lot balonem ma fanów na całym świecie. International Balloon Festival jest ogromnym wydarzeniem. Jest to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Widowisko oświetlonych balonów w nocy, kiedy strumień ognia i rozgrzanego powietrza wypełnia balon i unosi go w gwieździste niebo, jest wi­dokiem, którego nigdy nie zapomnisz.

International Balloon Festival jest atrakcją i miejscem zabawy dla dzieci i dorosłych. Przez trzy dni, pierwszy tydzień maja przynosi zapach pieczenia przeróżnych potraw regionalnych, w towarzystwie przyrody i kolorowych balonów, unoszących się nad głowami widzów.

Start balonów:
3 maja godz. 16.30 w Świdnicy, stadion
4 maja godz. 16.30 w Świerkach, była kopalnia melafiru
5 maja godz. 16.30 w Dzierżoniowie, stadion
6 maja godz. 7.00 w Dzierżoniowie, rynek

Goście z całego świata przyjeżdżają świętować balonowe szaleństwa.
Loty odbędą się przy następujących warunkach atmosferycznych: prędkość wiatru poniżej 5m/s, brak opadów, burz, gęstej mgły.

Pokazy balonowe będą obejmowały rozkładanie i składnie balonu, pokazy statyczne, loty na uwięzi.
Balonem mogą lecieć dzieci od lat 4 (jeden opiekun na jedno dziecko) i dorośli bez ograniczeń wiekowych, z wyjątkiem osób z poważnymi urazami kręgosłupa, kolan, bioder oraz kobiet w ciąży.
Optymalne warunki pogodowe dla uprawiania baloniarstwa to słaby wiatr – najlepiej 2-3 m/s (4-6 kts), brak takich zjawisk pogodowych jak burze, opady deszczu lub śniegu, termiki itp. Tak, więc pogoda musi być stabilna. Najlepsze warunki do latania dają układy wyżowe. Niskie ciśnienie barometryczne i wysoka temperatura powietrza nie są mile widziane, gdyż nieco ograniczają nośność balonu. Dobrze jest, jeśli kierunek wiatru znacznie zmienia się z wysokością. Daje nam to duże pole manewru. Łatwiej na przykład wtedy dolecieć do zaplanowanego miejsca lądowania.

Str. 15 w numerze 328 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 328
27 kwietnia – 10 maja 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *