Inauguracja Lokalnego Partnerstwa

We wtorek 26 czerwca w noworudzkim ratuszu odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie Lokalnego Partnerstwa PIM (Partnerskiej Inicjatywy Miast)

Miasto Nowa Ruda przystąpiło do projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju PIM do sieci tematycznej: jakości powietrza. W ramach uczestnictwa w projekcie, do którego zostały zaproszone różne lokalne firmy i instytucje (Wydział Mienia Komunalnego UM, Wydział Infrastruktury i Inwestycji UM, Referat Turystyki i Promocji UM, Straż Miejska w Nowej Rudzie, Wydział Rozwoju UM, Referat Ochrony Środowiska UM, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowej Rudzie, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik”, NTBS, ZAN, Noworudzki Uniwersytet III Wieku, MOPS, Polski Klub Ekologiczny Koło w Nowej Rudzie, Rada Seniorów w Nowej Rudzie, Młodzieżowa Rada Miejska w Nowej Rudzie, Komisja Zdrowia i Ekologii RM, Komisja Porządku Publicznego i Komunikacji RM, PGNiG S.A., tygodnik „Noworudzianin”) zostanie powołane Lokalne Partnerstwo, które opracuje Miejską Inicjatywę Działań. Lokalne Partnerstwo, w którego skład zespołu roboczego wchodzi również redakcja tygodnika „Noworudzianin”, zrzeszać będzie partnerów społeczno-gospodarczych oraz mieszkańców, którzy zechcą wspierać miasto w sieci realizacji celów, w tym przy tworzeniu Miejskiej Inicjatywy Działań. Lista partnerów jest nadal otwarta, a prowadząca spotkanie Marzena Wolińska, zastępca burmistrza Nowej Rudy, liczy na szeroką współpracę międzysektorową, aby wzmocnić relacje lokalne oraz wypracować wspólną wizję przyszłości.

– Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie pomysłów na walkę ze smogiem w Nowej Rudzie – mówiła Marzena Wolińska. – Wszyscy wiemy jak wygląda sytuacja z powietrzem w Nowej Rudzie. Z uwagi na to, że niestety jesteśmy na pierwszym, niechlubnym, miejscu w Polsce pod względem zanieczyszczenia powietrza, dlatego zgłosiliśmy chęć udziału w projekcie realizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Stworzono 3 sieci miast, które mają ze sobą współpracować i wymieniać się doświadczeniami. Jest to projekt edukacyjny i projekt dobrych praktyk – powiedziała wiceburmistrz.

Nie jest to projekt, w którym Nowa Ruda otrzyma pieniądze na realizację celów. Tutaj partnerzy mogą się nauczyć realizować te cele, do nich się przygotowywać i sięgać po różne środki, ale też działać sami, żeby wzrastała świadomość, żebyśmy byli odpowiedzialni i przygotowani do wyzwania, jakim jest czyste powietrze w Nowej Rudzie

– Nasza Miejska Inicjatywa Działań będzie przekazana do ministerstwa, aby stworzyć plan ulepszeń – wyjaśniała Marta Krupa, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. – Będzie to dokument, zawierający zbiór rekomendacji do prowadzenia polityk krajowych, powiązanych z obszarem tematycznym danej sieci. Plan ulepszeń powstanie na podstawie przygotowanych przez lidera i partnerów Miejskich Inicjatyw Działań. Będzie efektem prac wszystkich, którzy są zgromadzeni w danej sieci tematycznej – dodaje.

Gmina Miejska Nowa Ruda przystąpiła do sieci JAKOŚĆ – POWIETRZE. Liderem jest tutaj Nowy Sącz, a naszymi partnerami są: Toruń, Opalenica, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Kudowa-Zdrój, Rawicz, Pszczyna, Bojanowo, Żmigród, Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Na pierwszym spotkaniu Lokalnego Partnerstwa PIM miasta Nowa Ruda przedstawiono dane dotyczące jakości powietrza w Nowej Rudzie na podstawie badań i statystyk za rok 2017 i poprzednie. Określono również zakres działań, pierwsze pomysły oraz plan na następne spotkanie, które odbędzie się już po wakacjach – 4 września. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z uchwałą antysmogową, która zacznie obowiązywać już niebawem, bo 1 lipca.

Str. 5 w numerze 336 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 336
29 czerwca – 5 lipca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *