Festiwal folkloru bez gminy Nowa Ruda

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie tradycyjnie już złożył wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie organizacji XXVII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który w tym roku odbędzie się od 7 do 11 sierpnia. Można powiedzieć, że jest to sztandarowa impreza związana z naszym regionem – może nie całym… Okazuje się bowiem, że po wielu latach udanej współpracy, gmina Nowa Ruda wycofała się z jej współorganizacji i współfinansowania.

– Gmina Nowa Ruda chce w terminie, w którym odbywa się festiwal folkloru zorganizować inne lokalne święto – święto pieroga i dlatego impreza, która stanowiła podwaliny naszej współpracy na gruncie kultury, nie będzie miała miejsca, tak przynajmniej wynika z oficjalnych słów pani Gabrieli Buczek, dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda. Jest mi z tego powodu po prostu przykro, ponieważ festiwal folkloru, to impreza, gdzie gospodarzami są dzieci i młodzież tańcząca w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” oraz ich rodzice – rodzice z miasta, ale też z gminy wiejskiej Nowa Ruda. Przecież można powiedzieć, że jesteśmy wspólnym organizmem, a odcinanie się od tego organizmu jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe i nie potrafię sobie tego wytłumaczyć jakimiś racjonalnymi przesłankami – mówi Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie. – Mam nadzieję, że przyczyną tej decyzji władz gminy nie były wybory samorządowe, w których byłem konkurentem pani wójt. Moim zdaniem każdy powinien odróżnić pracę od wyborów, swoje prywatne życie od wyborów i przede wszystkim dostrzec realne korzyści, które przynoszą nam pewne przedsięwzięcia – dodaje.

Warto zaznaczyć, że odbywający się ponad ćwierć wieku festiwal folkloru o randze międzynarodowej, był też doskonałym, wspólnym produktem reklamowym, przy którym pracowali mieszkańcy gminy wiejskiej i gminy miejskiej. Nieco inaczej kwestię wycofania się ze współorganizacji festiwalu tłumaczą wójt Adrianna Mierzejewska i Gabriela Buczek, dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.

– Na początku chcemy podkreślić, że bardzo doceniamy walory Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, jednak o podjęciu decyzji przeważyły powody organizacyjne. Międzynarodowy Festiwal Folkloru odbywa się w tym samym terminie, co największe wydarzenie – Bieg na Wielką Sowę, organizowane przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz Gminę Nowa Ruda. Zaangażowanie wszystkich pracowników centrum kultury przy pracach organizacyjnych, a później także obsłudze Biegu Na Wielką Sowę, uniemożliwia zaangażowanie ich w organizację dodatkowej imprezy w tym terminie. Na Bieg Na Wielką Sowę przyjeżdża ok. tysiąca uczestników z rodzinami. Frekwencja jest z roku na rok coraz większa, a impreza uznawana jest za drugi najlepszy bieg w kraju. Promocja Gminy Nowa Ruda w związku z tym wydarzeniem jest niewspółmiernie wyższa, niż przy innych wydarzeniach, odbywających się na terenie gminy w tym czasie – wyjaśnia Adrianna Mierzejewska.

– Festiwal Kulinarny, o którym mowa, czyli „Pierogove Love” odbył się w ubiegłym roku po raz pierwszy i od razu podbił serca mieszkańców – nie tylko gminy, ale też okolicznych miast i gmin. Jest to wydarzenie oryginalne w swoim rodzaju, na którym obecnych było wiele osób z miasta Nowa Ruda. Tym samym naturalne było wyeksponowanie i docenienie, zaangażowanych w festiwal folkloru, Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora i Chóru Kołczanki oraz zaangażowanie ich w wydarzenie, które zapewnia im liczną publikę oraz swobodę w planowaniu występów scenicznych. „Pierogove Love”, które odbędzie się w Jugowie, wpisało się już w kalendarz dolnośląskich imprez kulinarnych. Wydarzenie zaplanowane jest na 27 lipca. Zapraszamy serdecznie zarówno na wydarzenie kulinarne, jak i na pozostałe wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Gminę Nowa Ruda oraz Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w 2019 roku. W tym roku organizujemy m.in. piątą już edycję Festiwalu Góry Literatury, dziesiątą edycję Biegu na Wielką Sowę oraz 70-lecie Bibliotek Gminy Nowa Ruda – mówi Gabriela Buczek.

Cóż, najprawdopodobniej, nieporozumienie jest przyczyną zerwania współpracy przy tak ważnej imprezie, która skutkować będzie m.in. tym, że mieszkańcy Jugowa nie spotkają się w sierpniu na corocznym koncercie związanym z festiwalem folkloru, o czym mówi burmistrz Tomasz Kiliński.
– Nie będzie na pewno koncertu w Jugowie, co na pewno jest stratą dla mieszkańców nie tylko Jugowa, ale też okolicznych miejscowości – mówi burmistrz. – My sobie przy organizacji wydarzenia poradzimy. Oczywiście festiwal na tym nie ucierpi. Prawdopodobnie poszukamy sobie innego partnera do współpracy przy festiwalu, tak, aby dla samych zespołów, które przyjeżdżają na festiwal, te pięć dni imprezy były urozmaicone. Nie tylko koncerty w rynku w Nowej Rudzie, ale też w innych miastach – tradycyjnie odbywa się koncert w Kłodzku, czy koncert u naszego partnera jakim jest Strzegom, gdzie odbywa się w tym samym czasie strzegomski Międzynarodowy Festiwal Folkloru – dodaje.

Str. 7 w numerze 365 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 365
1-7 lutego 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *