Festiwalowych potyczek ciąg dalszy

Jak już informowaliśmy gmina Nowa Ruda wycofała się ze współorganizacji, a co za tym idzie współfinansowania Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie. Ta prestiżowa impreza odbędzie się w tym roku od 7-11 sierpnia. Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie ma już nowego partnera

Podczas sesji Rady Gminy Nowa Ruda, która odbyła się 30 stycznia, Bożena Sołek-Muzyka, przewodnicząca Rady Gminy Nowa Ruda, zadała władzom gminy pytania związane z przyczyną takiej decyzji. Do odbywającej się rok rocznie od wielu lat imprezy folklorystycznej, która odbywała się na terenie nadleśnictwa w Jugowie zdążono się już przyzwyczaić. Był to dla mieszkańców gminy dzień rozrywki, spotkań i zapoznanie się z kulturą reprezentowaną przez zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. W odpowiedzi na pytania radnej zastępca wójta gminy Nowa Ruda Ryszard Czerwewaty napisał m.in. „W kalendarzu imprez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich na 2019 rok nie została ujęta współorganizacja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Jugowie. Zasadniczym powodem nieuwzględnienia tego wydarzenia jest nałożenie się w tym samym czasie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru z Biegiem na Wielką Sowę, który w ciągu ostatnich trzech lat wyrósł na jedną z najlepszych imprez biegowych w Polsce. Ze względów organizacyjnych nie jest możliwe zapewnienie sprawnego przebiegu dwóch imprez w jednym terminie. Na oba terminy CKGNR nie mamy wpływu, bowiem datę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ustalają władze Strzegomia (będącymi głównym organizatorem wydarzenia), a termin Biegu na Wielką Sowę został uzgodniony przed laty, tak by nie kolidował z innymi dużymi biegami zawartymi w kalendarzu Ligi Biegów Górskich. Podejmowaliśmy rozmowy na temat ewentualnego przesunięcia z soboty na piątek Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, ale nasze prośby niestety nie zostały uwzględnione.

Opracowanie kalendarza imprez CKGNR, ich kształt i poziom organizacyjny należy do kompetencji dyrektora CKGNR. Uwagi dotyczące przydzielania zbyt krótkiego czasu na zaprezentowanie swojego repertuaru oraz do braku publiczności podczas ich występów zgłaszali przedstawiciele niektórych Kół Gospodyń Wiejskich. Niestety ich prośby nie mogły być uwzględnione, ponieważ w trakcie Festiwalu nie ma możliwości wydłużenia czasu na występy Kół Gospodyń Wiejskich, a nieprzestrzeganie ściśle określonego scenariusza występów było krytykowane ze strony organizatorów. Każda większa impreza organizowana na terenie Gminy Nowa Ruda jest jej promocją. Ze względu na zasięg wydarzenia mają one większe lub mniejsze znaczenie. Międzynarodowy Festiwal Folkloru jest jedynie wydarzeniem o zasięgu lokalnym, a zatem odgrywa dużo mniejszą rolę, jeśli chodzi o promocję Gminy Nowa Ruda w porównaniu do innych imprez organizowanych przez CKGNR o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym takich jak chociażby: Bieg na Wielką Sowę, Festiwal Góry Literatury, Górski Bieg Niepodległości, Mini Sowa, Śpiewanie pod Orłem”.

Koszt jednorazowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Jugowie jakie ponosiła gmina Nowa Ruda to kwota około 42.000,00 zł plus koszty związane z z zabezpieczeniem imprezy oraz budową sceny przez druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zaistniałej sytuacji i argumentów przedstawionych przez władze gminy nie chciał komentować Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, informując tym samym, że nowym partnerem przy współorganizacji XXVII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie została Kudowa-Zdrój.

Str. 5 w numerze 368 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 368
22-28 lutego 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *