Wernisaż w Mozaice

W piątek 10 maja w galerii „Mozaika” w Nowej Rudzie odbył się wernisaż prac metaloplastycznych Michała Chyca „Dusza w metalu”

– Michał jest z nami w grupie już od jakiegoś czasu. Mamy ogromną dumę posiadać w naszym gronie takie-go uzdolnionego artystę – mówiła Beata Jańdzio szefowa galerii „Mozaika”. – Prace są niesamowite. Mnie za każdym razem tak poruszają, że nie mogę przestać o nich myśleć. Kocham taką sztukę, kocham takie prace, które mówią. Cały czas się dziwię jak z tak ciężkiej materii wyczarować można tak finezyjne i lekkie, opowiadające ogromną treścią prace.

Metaloplastyka to dziedzina twórczości obejmująca wyrób artystycznych przedmiotów z metalu. Termin stosowany w sztuce współczesnej, zastosowany po raz pierwszy w latach 20 XX wieku.

Niektóre definicje ograniczają metaloplastykę do technik kształtowania metalu na zimno (ślusarstwo artystyczne). W pojęciu szerokim metaloplastyka obejmuje również kowalstwo artystyczne, złotnictwo oraz wszystkie inne techniki obróbki metali znane od starożytności.

– Metaloplastyka to moja pasja. Rzeźbię w metalu od piętnastu lat. Metal jest dla mnie wspaniałym materiałem, jest elastyczny i ciepły, wykorzystuję głównie metal złomowy. Moje rzeźby powstają przez spawanie, przekłuwanie, wykłuwanie, napawanie. Pasja ta sprawia mi wiele radości, zadowolenie. Mimo wielu uciążliwości w trakcie tworzenia efekt końcowy jest dla mnie satysfakcją. Tworzę głównie anioły, uskrzydlone postaci, które dają mi siłę bym mógł wciąż tworzyć przedstawiając moje uczucia, emocje czasem dobre czasem złe – mówi o sobie Michał Chyc.

Niesamowite prace Michała Chyc można oglądać codziennie do 16 czerwca w godzinach od 12 do 16 w galerii „Mozaika” w Nowej Rudzie przy pl. Grunwaldzkim 1. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Str. 7 w numerze 379 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 379
17-23 maja 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *