Nie da się okna otworzyć

Mieszkańcy budynków w pobliżu których ustawiono kontener i pojemniki na śmieci dla praktycznie całej prawostronnej części ulicy Piastów w Nowej Rudzie, mają już dosyć. Nie dość, że skupisko ustawiono im pod oknami, to jeszcze często jest tam bałagan, a to nie wszystko…

Zaplecze ul. Piastów, to duże, ciągnące się od numeru 7 do numeru 27 podwórko, obecnie wykorzystywane najczęściej jako parking, choć przed wjazdem jest tablica informacyjna, że wjechać mogą tylko mieszkańcy. Nasi rozmówcy przypominają, że już kilka lat temu była mowa o zagospodarowaniu zaplecza, ale jak dotąd nic z tego. Ale nie to jest clou sprawy, z którą zwróciła się do naszej redakcji część mieszkańców ul. Piastów. Chodzi o pojemniki i kontener na odpady komunalne, które dla mieszkańców 10 budynków wielorodzinnych ustawiono nieopodal ich okien. – Nie wiem dlaczego śmieci z całej ul Piastów są znoszone akurat tutaj, czy ktoś z osób decyzyjnych chciałby z okien mieć widok na śmietnik – mówi jedna z lokatorek. – Smród, muchy, nie da się otworzyć okna, o bałaganie już nie wspomnę. Jak by tego mało, zdarza się, że podjeżdża bus i wyrzucają tu śmieci osoby nie wiadomo skąd. Nie wspominając już o kartonach ze sklepów, które nie mieszczą się w kontenerach na papier – dodaje.

Rzeczywiście, nie sposób się z mieszkańcami nie zgodzić, tym bardziej, że jak wynika z naszych wcześniejszych rozmów z prezesem Noworudzkich Usług Komunalny, Grzegorzem Kuzakiem, odpady komunalne wywożone są zgodnie z harmonogramem. To zrozumiałe, ale nie przy tej ilości śmieci wytwarzanych przez takie skupisko ludzi – kontrargumentują mieszkańcy.

Sprawą tą zajęli się radni Janusz Staniocha, Andrzej Czerniatowicz i Jerzy Strawiński, którzy 5 lipca udali się na wizję lokalną i rozmawiali z mieszkańcami. Radni widzą dwa rozwiązania, albo przenieść kontenery w inne miejsce, albo je „oklatkować”. W tym kierunku zmierzają działania spółki Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, który jest za to odpowiedzialne.

– W chwili obecnej na zapleczu ul. Piastów stoi jeden box śmietnikowy dla Wspólnoty Mieszkaniowej Piastów 23. Chcąc rozwiązać problem gromadzenia odpadów komunalnych i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pozostałych mieszkańców, zleciliśmy firmie „Kondex” ze Skarżyska-Kamiennej wykonanie wiat śmietnikowych w takich wymiarach, które rozwiążą ten problem – wyjaśnia Marian Zdunek, prezes Noworudzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Myślę, że do końca sierpnia zostaną one na zapleczu ulicy Piastów już zamontowane – dodał prezes. Jednak, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie zapowiadanych wiat ok. 30 metrów dalej, pod skarpą, gdzie nie przeszkadzałyby żadnemu mieszkańcowi, a i pojazdy NUK-u miałyby łatwy dojazd.

Str. 3 w numerze 388 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 388
19-25 lipca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *