Blisko, ale jednak daleko czyli rajd… po ścianach!

Mamy w kalendarzu wakacje, a aura nie zachęca do siedzenia w domu. Proponuję Wam niezwykłą wycieczkę w geograficznie bliskie, a komunikacyjnie bardzo odległe Mieroszowskie Ściany.

Większość z Państwa zapewne słyszała o niedalekich Górach Stołowych. Piękne skalne labirynty Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał, zachwycające Skalne Miasto w Adršpachu czy tajemnicze budowle z czasów Fryderyka II. Może niektórzy z Was byli dalej – w Teplickich Skałach czy na Ostašu.

Mało kto jednak wie, że Góry Stołowe zajmują większy obszar, a jedna z części, nazywana Zaworami, mieści się w okolicach Mieroszowa.

Zawory to północno-zachodni skrawek Gór Stołowych, z najwyższym wzniesieniem Róg (715 m.n.p.m.). Tak jak w całym macierzystym paśmie nie brak tu fantazyjnych skałek i urwistych skalnych ścian. W odróżnieniu jednak od niedalekich atrakcji turystycznych Zawory pozostają dość „dzikie”. Nie sięga tu nawet Park Narodowy Gór Stołowych, a więc można zobaczyć nieco więcej zbaczając na chwilę ze szlaku.

Koło PTTK im. „Gwarków Noworudzkich” planuje w sobotę, 3 sierpnia 2019r. wycieczkę w tamte rejony.
W planach mamy zwiedzanie Mieroszowa, wejście na nowiutką wieżę widokową na Parkowej Górze, zdobycie pasma Mieroszowskich Ścian w Zaworach, odkrycie tajemnicy studzienki w wiosce Vernéřovice, zwiedzanie Meziměstíi z Jarką Chaloupkovą (członkini KČT Broumov) oraz obiad w kultowej już restauracji „Švejk” niedaleko stacji kolejowej Meziměstíi.

Spotykamy się w sobotę, 3 sierpnia o godzinie 6:00 na stacji kolejowej „Nowa Ruda”. Jedziemy pociągiem z przesiadką w Wałbrzychu do Mieroszowa. Podobnie wygląda powrót, z tą jednak różnicą, że wsiadamy do pociągu na stacji Meziměstíi o godzinie 15:48 i wracamy do Nowej Rudy z przesiadką we Wałbrzychu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to do Nowej Rudy dojedziemy o 17:19.

Osoby chętne proszę o wymianę odpowiedniej ilości gotówki na czeskie korony. Pamiętajcie Państwo także o dowodach osobistych oraz – osoby nie należące do PTTK – o ubezpieczeniu na czas wycieczki.

Trasa wycieczki liczy 14 kilometrów, a wszystkich podejść będzie około 300m. Kolekcjonerzy punktów do GOT i innych odznak turystycznych zdobędą 17 punktów.

Na sobotnie zdobywanie Mieroszowskich Ścian zaprasza Państwa Przewodnik Sudecki PTTK, Witold Telus.
Udział jest bezpłatny, uczestnicy samodzielnie wykupują bilety kolejowe.

Więcej informacji na stronie Koła PTTK: www.kolo-nowaruda.klodzko.pttk.pl oraz pod numerem telefonu +48 509 854 680.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *