Dwie gwiazdy w Nowej Rudzie

Już 22 listopada o godz. 19.00 na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie recital Edyty Geppert. Tydzień wcześniej, 15 listopada, w hali Centrum Turystyczo-Sportowego w Słupcu koncert legendarnego zespołu Kult

Edyta Geppert urodziła się w 1953 roku w Nowej Rudzie. Przed rozpoczęciem nauki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie przez kilka lat występowała w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”. Przed śpiewaniem w zespole i na szkolnych akademiach – jak sama artystka wspomina – śpiewała, odkąd pamięta. Edyta Geppert zaprezentowała się po raz pierwszy szerszej publiczności w 1984. Zdobyła wówczas I nagrodę na V Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix XXI Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Sukcesy na opolskim festiwalu odnosiła jeszcze w 1986, 1995 i 2014 roku. Jest jedyną polską piosenkarką, która do tej pory otrzymała aż czterokrotne Grand Prix na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu – 1984 – „Jaka róża, taki cierń”, 1986 – „Och, życie kocham cię nad życie” i 1995 – „Idź swoją drogą” (romans oparty na folklorze cygańskim według słów J. Kofty do muz. E. Dębickiego), 2014 – za całokształt dotychczasowej działalności. W Nowej Rudzie Edyta Geppert wystąpi z zespołem „Vasie” w recitalu według scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.

Zespół Kult „Pomarańczowa trasa 2019” wystąpi w Nowej Rudzie 15 listopada. Zespół założony w 1982 roku przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę gra głównie rocka alternatywnego. Zespół zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80 duży wpływ na ich teksty miało zainteresowanie Kazika Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią. Utwory Kultu uderzały w „system” rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90 Kult równie ostro rozprawiał się z nowym „systemem” opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.

We wrześniu 1986 roku Kult nagrał swoją pierwszą płytę, nazwaną po prostu „Kult”, wydaną w maju 1987 roku. Znalazły się na niej dobrze znane punkowej publiczności utwory, jak „Krew Boga”, „O Ani” czy „Wspaniała nowina”. Repertuar w dużym stopniu zależał od aparatu cenzury, który nie dopuszczał do publikacji wielu piosenek grupy.

Bilety na oba koncerty są już dostępne w kasie MOK-u.

Str. 9 w numerze 393 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 393
30 sierpnia –
– 5 września 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *