Dwójka z Korczakiem pod rękę!

Dyrekcja i społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Nowej Rudzie zaprosili do udziału w Sejmiku Dziecięcym, który odbył się 17.10.2019 r., przedstawicieli szkół i placówek noszących imię Janusza Korczaka.

Zaproszenia otrzymali także dorośli z instytucji w Nowej Rudzie, które współpracują z naszą szkołą. Miło nam było gościć Naczelnika Wydziału Infrastruktury Społecznej – Leszka Wójcika, który zawsze nas wspiera.

Jest to jedno z działań zaplanowanych w innowacji „Dwójka z Korczakiem”. Ponadto w tym roku obchodzimy 30 rocznicę podpisania Konwencji o prawach dziecka przez Polskę i dlatego młodzi posłowie podejmowali ten temat w swoich wystąpieniach.

Janusz Korczak urodził się w 1878 roku. Był dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich od 1912 roku. W 1940 roku, decyzją władz niemieckich, Dom Sierot został przeniesiony na teren Warszawskiego Getta. W sierpniu 1942 roku Korczak z dziećmi i personelem został wywieziony do hitlerowskiego obozu śmierci w Treblince. Tam wszyscy zginęli w komorach gazowych. Korczak był wielkim człowiekiem o wielkim sercu. Traktował dzieci sprawiedliwie – nieważne, czy dziewczynka, czy chłopiec, mały czy duży – dziecko to człowiek, mały, ale człowiek.

W trakcie obrad jeden z posłów wniósł poprawkę do Statutu Szkoły Podstawowej nr 2, aby cyklicznie, raz na dwa lata, w naszej szkole odbywał się sejmik dziecięcy placówek korczakowskich, któremu przysłuchiwaliby się dorośli, bo „tylko w ten sposób mogą nam pomóc się rozwijać i zmieniać na lepsze, jeśli się dowiedzą, co my myślimy, co czujemy, jacy jesteśmy fajni!” Wniosek został przyjęty jednogłośnie!

Po uczniowskich wystąpieniach dzieci przedstawiciele Kręgu Dolnośląskiego Szkół Korczakowskich mieli spotkanie z dyrektorem szkoły, a następnie zwiedzali wystawę „Stary Doktor”, zorganizowaną w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która jest otwarta do listopada b.r. Natomiast młodzi posłowie udali się w ramach rekreacji do Centrum Nowar na pizzę i kręgle ufundowane przez Radę Rodziców.

Dziękując zainteresowanym za udział i zaangażowanie, pragniemy już dziś zaprosić na kolejne posiedzenie sejmu dzieci – za dwa lata!
Joanna Fiszer, Iwona Szuber – autorki innowacji

Str. 14 w numerze 401 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 401
25-31 października 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *