W sprawie pracujących w Czechach

Już ponad miesiąc mieszkańcy przygranicznych miejscowości pracujący w Czechach nie mogą świadczyć pracy, ponieważ w przypadku opuszczenia kraju, po powrocie musieliby poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Dzieje się tak w związku ze stanem pandemii koronawirusa i uszczelnieniu granic. Wiele osób pozostało bez środków do życia

Problem ten znają doskonale samorządowcy z naszego terenu. Do sprawy tej odniósł się również podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Komisji Zdrowia i Ekologii Rady Miejskiej w Nowej Rudzie burmistrz Tomasz Kiliński.
– To temat, który mocno przewija się w rozmowach ze starostą, z burmistrzami i wójtami innych miejscowości, a także mieszkańcami, którzy pracują w Republice Czeskiej. Granice są zamknięte, przygotowane są wystąpienia do rządów w sprawie uruchamiania przygranicznego ruchu tylko i wyłącznie dla pracowników – tylko i wyłącznie w ograniczonych przejściach granicznych. Jeżeli chodzi o powiat kłodzki, są to: Boboszów, Kudowa i Tłumaczów, idąc dalej jeszcze Golińsk, a więc te przejścia najczęściej uczęszczane – mówił burmistrz.
Takie wystąpienie przesłane zostało przez stowarzyszenie Euroregion Glaciensis zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Również gminy po stronie czeskiej wystąpiły do swojego rządu.

– Dzieje się tak na całej granicy, bo euroregiony współpracują na forum, na całej granicy czeskiej, słowackiej i niemieckiej. Jest to duży problem i właściwie w powiecie kłodzkim, poza jedną gminą, jesteśmy jednomyślni, żeby ten ruch przygraniczny dla pracowników przywrócić. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że sytuacja tych osób, a jest ich tysiące, będzie się stawać coraz trudniejsza – tłumaczył Tomasz Kiliński.
Z pismami do rządu w sprawie przywrócenia ruchu dla pracowników przygranicznych wystąpiło też Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej i starostwo powiatowe w Kłodzku.

Pracownicy różnych firm w Czechach mówili, że istniała możliwość pozostania za naszą południową granicą. Jednak ci, którzy na to się zdecydowali, musieli liczyć się z długą rozłąką z rodziną. Niestety, z powodu rządowych przepisów uszczelniających granicę, wiele osób z naszego terenu straciło pracę, bądź pozostało na niskich świadczeniach postojowych, ewentualnie zmuszeni byli skorzystać z bezpłatnego urlopu.

Centrum Informacyjne Rządu przekazało informację, że rządowy zespół zarządzania kryzysowego na początku przyszłego tygodnia zajmie się tematem małego ruchu granicznego.

Str. 6 w numerze 426 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 426
1-7 maja 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
powyższy numer NIE BĘDZIE DOSTĘPNY w wersji papierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *