Przedszkola i żłobek już od poniedziałku

Według rządowych wytycznych przedszkola i żłobki mogły być już otwarte od środy 6 maja. Nowa Ruda chce to zrobić dopiero od najbliższego poniedziałku 11 maja tłumacząc to koniecznością przygotowania placówek na przyjęcie dzieci oraz opracowanie nowych zasad funkcjonowania

Żłobki i przedszkola w całej Polsce zostały zamknięte od 12 marca, od wprowadzenia w kraju stanu epidemii koronawirusa. Od tego czasu systematycznie wydłużano czas ich zamknięcia. Pod koniec kwietnia, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że samorządy będą mogły przywrócić działalność żłobków i przedszkoli od 6 maja. Ma to być wyjście naprzeciw potrzebom rodziców, którzy muszą wrócić do pracy np. pracowników służby zdrowia, służb mundurowych czy pracowników handlu. Według jego zaleceń to właśnie ich dzieci w pierwszej kolejności powinny skorzystać z opieki instytucjonalnej.

– Od 6 maja możliwe jest otwarcie przedszkoli i żłobków. Podjęliśmy decyzję, że w Nowej Rudzie placówki te zostaną uruchomione od poniedziałku 11 maja. Chcieliśmy, żeby jeszcze ten kończący się właśnie tydzień posłużył nam przygotowanie przedszkoli i żłobka do funkcjonowania na trochę nowych zasadach – tłumaczy burmistrz Tomasz Kiliński. – Są wytyczne w jaki sposób powinny te placówki funkcjonować, w jaki sposób powinny stosować środki ostrożności, zabezpieczenia, dezynsekcji. Wiem, że już niektórzy z mieszkańców zadeklarowali chęć korzystania zarówno z przedszkoli jak i żłobka – dodaje.

Obostrzenia sanitarne m.in.
•dyrektor przyjmie tylko określoną liczbę dzieci, pierwszeństwo będą miały pociechy medyków i innych służb,
•samorząd zapewni maseczki, płyny dezynfekujące itd.,
•dzieci nie będą nigdzie wychodzić np. na spacery,
•dzieci nie mogą przynosić do przedszkola swoich zabawek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *