Nowe nakazy i zakazy w związku z koronawirusem

Od soboty 8 sierpnia, w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń, powrót niektórych zakazów i nakazów ogłosili podczas konferencji prasowej: Łukasz Szumowski, minister zdrowia, oraz Janusz Cieszyński, wiceminister resortu

– Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach: śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim – poinformował w czwartek Łukasz Szumowski.
Chodzi o 9 powiatów „czerwonych”, w których występuje co najmniej 12 zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców (średnia wyliczona z ostatnich 14 dni):
– ostrzeszowski,
– nowosądecki,
– Nowy Sącz,
– wieluński,
– pszczyński,
– Ruda Śląska,
– rybnicki,
– Rybnik,
– wodzisławski.
– Są obszary, gdzie przyrost jest szybki i musimy zareagować. Jeśli nie chcemy, żeby ten kolor czerwony był w całej Polsce, zachowujmy reżim. Jeśli będziemy o tym zapominać, „czerwonych” obszarów może być więcej – powiedział Łukasz Szumowski.
W powiatach „żółtych” – jest ich 10 – obostrzenia będą mniejsze. Chodzi o regiony, w których występuje przyrost 6-12 zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców (średnia wyliczona z ostatnich 14 dni):
– wieruszowski,
– Jastrzębie-Zdrój,
– jarosławski,
– Żory,
– kępiński,
– przemyski,
– cieszyński,
– pińczowski,
– oświęcimski
– Przemyśl.
Mapa powiatów na stronie ministerstwa zdrowia ma być aktualizowana.
W powiatach „czerwonych” i „żółtych” będzie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej (na ulicach, w parkach, w sklepach, w komunikacji miejskiej). Zakazane będzie organizowanie imprez masowych. Liczba uczestników wesel zostanie ograniczona do 50 w przypadku powiatów „czerwonych” i do 100 w „żółtych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *