Noworudzki UTW – luty już za nami

Pamięć – to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania (odtwarzania) wrażeń zmysłowych, skojarzeń, różnych informacji (tyle Wikipedia). Ale my, seniorzy wiemy, że o pamięć trzeba dbać. A jak dbać – to studenci UTW dowiadują się na wykładach i warsztatach. Waśnie na początku lutego uczestniczyliśmy w wykłado-warsztatach o tym jak dbać o naszą pamięć i jak sobie ułatwić zapamiętywanie różnych ważnych dla nas rzeczy. Spotkanie prowadziła pani psycholog Barbara Padewska. Poszły w ruch różne skojarzenia oraz dokładanie historii mniej lub bardziej prawdopodobnych do tego, co chciało się zapamiętać. Nie było to wcale trudne. A było tak ciekawie, że przekroczyliśmy wszystkie limity wykładowego czasu i nikt tego nie zauważył! Zaraz potem były Walentynki, o których wcale nie zapomnieliśmy. Tymczasem rozpoczął się czas wypełniania zeznań podatkowych – czyli jak niektórzy mówią „pitowania”. Tu o pomoc poprosiliśmy pracowników Urzędu Skarbowego szczególnie w zakresie wyjaśnienia zawiłych przepisów w zakresie odliczeń, zwłaszcza rehabilitacyjnych. Po trudach przyswajania przepisów podatkowych przenieśliśmy się na chwilę do krainy rękodzieła i pod okiem pani Zofii Świerczyńskiej malowaliśmy na szkle piękne wzory – w większości kwiatowe, bo za kwiatami już tęskno wszystkim. Tęskno nam też za wycieczkami, więc co prawda tylko wirtualnie wybraliśmy się wraz z panem Jerzym Organiściakiem do Wiednia – dawnej, zapomnianej stolicy Europy. W Wiedniu prawie każdy z nas był chociaż raz. Ale nie zawsze można było zwiedzić to, co by się chciało. Z ostatniej wycieczki zapamiętaliśmy zimno i ciemno i tylko piękne ozdoby świąteczne i świąteczne oświetlenia – no bo to było akurat w czasie bożonarodzeniowych jarmarków. A teraz w ciepłej sali spokojnie wysłuchaliśmy ciekawej historii miasta i obejrzeliśmy wiele zdjęć. Sporo miejsc rozpoznaliśmy, ale na przykład nowe, oryginalne dzielnice z nowoczesną architekturą m.in. Hundertwassera były dla nas niemałym zaskoczeniem. A więc Wiedeń to nie tylko Strauss, Mozart, barokowe pałace, ogrody i zdobne mieszczańskie kamienice. To także na wskroś nowoczesne miasto.

Noworudzki UTW
Anna Szczepan


_____________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *