Dotacje na łamanie barier

Z urządzeniami i oprogramowaniem komputerów dla osób niewidomych i słabowidzących można było zapoznać się podczas spotkania w Nowej Rudzie.
W miniony poniedziałek, w noworudzkim oddziale Polskiego Związku Niewidomych, odbyła się prezentacja urządzeń ułatwiających codzienne życie osobom niewidomym i słabowidzącym. Spotkanie z przedstawicielami wrocławskiej firmy „Artix”, obsługującej dwa projekty, pilotowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku, cieszyło się dużym zainteresowaniem.
– Nie ma specjalnych laptopów dla osób niewidomych i słabowidzących. To kwestia oprogramowania standardowych urządzeń i przystosowania ich do indywidualnych potrzeb odbiorcy – wyjaśnia Marek Sobczak, kierownik wrocławskiego oddziału „Altix.” – Dlatego przedstawiliśmy zainteresowanym z jakich udogodnień i dotacji mogą skorzystać w ramach oferty PCPR w Kłodzku – dodaje.
W ramach projektu „Aktywny Samorząd” osoby niewidome i niedowidzące ze znaczną i umiarkowana grupą oraz dzieci z grupą niepełnosprawności, mogą skorzystać z puli 8 tys. złotych (kwota dofinansowania 90%) na zakup komputera z oprogramowaniem i osprzętem oraz innych akcesoriów oraz nawet do 12 tys. zł dla osób niewidomych w przypadku oprogramowania sprzętu brajlowskiego. W ramach drugiego projektu „Przełamywanie barier w komunikowaniu się” można uzyskać dofinansowanie 2 tys. zł.
– Posiadamy stosowne specyfikacje urządzeń, objętych projektami. Dysponujemy również wnioskami i pomagamy w ich wypełnieniu – mówi Wiesław Stelmaszewski, prezes noworudzkiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. – Do 30 sierpnia można składać wnioski w ramach projektu „Aktywny samorząd”. Aplikowanie do projektu „Przełamywanie barier w komunikowaniu się” jest bezterminowe, jednak kłodzki PCPR zastrzega sobie ich pozytywną realizację w ramach posiadanych środków finansowych – uzupełnia.
Podczas prezentacji można było zobaczyć i przetestować czytniki oraz testery kolorów i tekstów, białe laski, różnorodne lupy optyczne (stacjonarne i przenośne, również kieszonkowe), powiększalniki do czytania tekstów z syntezatorami mowy. Poza tym przedstawiono ofertę mówiących telefonów, krokomierzy, ciśnieniomierzy, termometrów, wag kuchennych i zegarków. Nowością są etykiety głosowe, służące do oznaczania i odczytywania oznaczonych produktów i miejsc w których przebywa niewidomy.
Noworudzki oddział Polskiego Związku Niewidomych zaprasza, w poniedziałki i czwartki w godz. 9.00-13.00. Nowa Ruda, ul Kościelna 1 (I piętro), tel. 660 402 512.

Numer 286 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.Numer 286
30 czerwca – 6 lipca 2017 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *