W trosce o bezpieczeństwo

Święto Zmarłych to czas, kiedy odwiedzamy groby najbliższych, niejednokrotnie w bardzo odległych miejscowościach. Zostawiamy puste mieszkania… To również czas dla złodziei i włamywaczy. Kradną nie tylko znicze i wiązanki, ale także włamują się do domów, samochodów i kradną torebki. Są jednak sposoby, żeby ustrzec się przed kradzieżą. W trosce o Państwa bezpieczeństwo prezentujemy kilka praktycznych porad.

Wybierając się na groby bliskich…
W okolicach cmentarzy w tych dniach jest bardzo tłoczno. Aby bezpiecznie tam dojechać i wrócić do domu postępujmy zgodnie z następującymi zasadami:
w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
prowadząc samochód nie jedźmy na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!
należy pamiętać, iż polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Zadbajmy o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej, prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.
apelujemy także o ostrożną i rozsądną jazdę, o dostosowywanie się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów czy nakazujących ruch jednokierunkowy.
Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali, szczególnie w dniu zadumy nad tymi, którzy odeszli.

Na cmentarzu…
Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych niesie ze sobą szereg przygotowań, w szczególności wiąże się z porządkowaniem nagrobków bliskich osób. Często dochodzi do sytuacji pozostawienia torebki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednim nagrobku lub na ławeczce obok. Osoba zajmująca się sprzątaniem, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo może paść ofiarą złodzieja.
Pamiętajmy, aby sprzątając nagrobek bliskich nie pozostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru np. na ławeczkach przy grobach, bądź na sąsiednich nagrobkach. Złodzieje tylko na to czekają.
Pilnujmy swojego portfela i dokumentów. Warto je schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, gdyż wieczorna pora i duże skupisko ludzi ułatwia złodziejom działanie.
Pilnujmy dzieci. Przy szybko zapadającym zmierzchu i dużej ilości osób łatwo stracić dziecko z pola widzenia. Nie narażaj na stres siebie ani swoich bliskich.
Zabezpiecz mieszkanie
Wiele osób będzie wyjeżdżać w czasie świąt, więc warto pamiętać o tym żeby:
opuszczając mieszkanie sprawdzić czy pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży itp., czy wyłączone są odbiorniki prądu, pozamykane kurki gazowe i wodne,
wychodząc wieczorem zaciągnąć zasłony lub żaluzje, zostawić zapalone światło,
wyjeżdżając na dłużej zostawić klucze zaufanym osobom i poprosić, by kontrolowały, czy w mieszkaniu nic złego się nie dzieje, zabierały ulotki spod drzwi lub ze skrzynki pocztowej, zapalały światło, otwierały okna itp., by sprawić wrażenie, że w domu ktoś jest,
nie zostawiać na automatycznej sekretarce informacji, kiedy wracasz.

Opracował: asp. sztab. Zbigniew Klepacki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *