Muzyka gitarowa w bibliotece

Od blisko dwudziestu już lat, w gościnnych progach sali kominkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie, gości muzyka gitarowa za sprawą XXI Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego „Gitariada”. W tym roku, w koncercie dla jednej z klas gimnazjalnych, wystąpili uczniowie wałbrzyskiej szkoły muzycznej z klasy gitary Witolda Kozakowskiego (pomysłodawcy i dyrektora artystycznego Festiwalu „Gitariada”) – Jakub Szczypek, Sebastian Szczypek, Kacper Wanio oraz Filip Godlewski. Dodatkowo w koncercie wystąpiła „mieszkanka” Nowej Rudy, ucząca się pod kierunkiem Witolda Kozakowskiego w szkole muzycznej w Kłodzku. Młodzi artyści zaprezentowali utwory oryginalnie napisane na gitarę klasyczną z różnych epok muzycznych lub transkrypcje, czyli opracowania utworów z innych instrumentów na gitarę – od muzyki tej trochę dawniejszej (m.in. Antonio Diabelli, a nawet Jan Sebastian Bach), aż po melo­die całkiem współczesne (m.in. Aleksandra Vinitskiego, Leo Brouwera czy Bartłomieja Marusika).
Młodzi artyści muzykowali solo – Kornelia Zawadzka, Filip Godlewski lub w duecie – duet gitarowy braci Szczypków, duet gitarowy Godlewski – Wanio. Wszyscy uczniowie koncertujący w Nowej Rudzie, swoim występem przygotowywali się do konkursowego występu w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku podczas ogólnopolskiego konkursu gitarowego, który organizowany jest co roku podczas „Gitariady”.
Koncert „Muzyka gitarowa w bibliotece” został sympatycznie odebrany przez widownię, która z zaciekawieniem słuchała swoich młodszych kolegów i koleżankę – gromkimi brawami podziękowała za muzykę.

Str. 13 w numerze 326 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 326
13-19 kwietnia 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *