Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

W piątek 27 kwietnia w Noworudzkiej Szkole Technicznej, z udziałem Anny Zalewskiej, Ministra Edukacji Narodowej, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej działalność w latach 1951-1952 antykomunistycznej tajnej organizacji „Mała Garstka”

W latach 1951-1952 na terenie Nowej Rudy działała antykomunistyczna tajna organizacja „Mała Garstka”. Założył ją Jan Kowalski, który przybył z Sycowa do ówczesnej Szkoły Przysposobienia Górniczego w Nowej Rudzie. Organizacja, którą założył wspólnie z kolegami, działała na terenie internatu szkoły. Młodzi konspiratorzy, podjęli walkę z systemem komunistycznym. Celem organizacji było przygotowanie i kolportaż ulotek na terenie Nowej Rudy. Planowano również rozpoczęcie walki partyzanckiej w lesie i poszukiwanie możliwości zdobycia broni. Członkowie grupy: Jan Kowalski i Ryszard Lisowski wykonali na murze więzienia w Nowej Rudzie napisy: „Precz ze Stalinem” i „Precz z Bierutem”.

W grudniu 1951 roku odbyli całą grupą – w okolicach szpitala w Nowej Rudzie – jedyne spotkanie, podczas którego młodzi ludzie rozmawiali o dalszych działaniach. Jednak jeden z członków grupy powiadomił o wszystkim ówczesnego kierownika internatu, a on z kolei doniósł o tym do miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa. Grupa rozpracowywana była przez UB do marca 1952 roku. Jana Kowalskiego i jego kolegów aresztowano i osadzono w więzieniu, gdzie poddani zostali brutalnemu śledztwu. Młodzi ludzie zostali oskarżeni o bardzo poważne zbrodnie. Wyroki w stosunku do ich wieku (16 i 17 lat) były bardzo wysokie. W dokumentach UB przedstawiani byli jako zatwardziali wrogowie systemu komunistycznego. Po zwolnieniu z więzienia mieli bardzo duże problemy ze znalezieniem pracy, nie mogli realizować swoich planów życiowych. Aż do końca PRL byli obserwowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Dopiero po upadku komunizmu zostali zrehabilitowani, a ich wyroki unieważniono.

Z ówczesnych członków grupy „Mała Garstka” dziś żyje tylko Leokadia Marynka, która obecnie mieszka w Szczecinie. Podczas piątkowej uroczystości, wspólnie z minister Anną Zalewską, dokonała odsłonięcia tablicy. W uroczystości wzięły także udział: Monika Wielichowska, Poseł na Sejm RP, Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty, władze samorządowe województwa dolnośląskiego, powiatu kłodzkiego, z miasta Nowa Ruda, gminy Nowa Ruda, a także kadra pedagogiczna Noworudzkiej Szkoły Technicznej wraz z uczniami.

Str. 5 w numerze 329 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 329
11-17 maja 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *