Olga Tokarczuk z prestiżową nagrodą

Olga Tokarczuk uhonorowana prestiżową nagrodą „The Man Booker International Prize” za książkę „Bieguni”

– Gratulacje dla Olgi Tokarczuk, uhonorowanej prestiżową nagrodą „The Man Booker International Prize” za książkę „Bieguni”, w tłumaczeniu Jennifer Croft – czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Niemal wszystkie media głównego nurtu podają tę informację, bo to ogromne wyróżnienie.
Man Booker International Prize, to międzynarodowa nagroda ustanowiona w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Na początku przyznawana była co dwa lata dla pisarzy z całego świata za powieść w języku angielskim. Mogą zakwalifikować się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu (w roku 2005 nominowany był Stanisław Lem). Pierwszym laureatem, który otrzymał nagrodę był pisarz albański Ismail Kadare. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest co roku jednej książce w tłumaczeniu na język angielski. Nagroda w wysokości 50.000 funtów za zwycięski tytuł, dzielona jest między autora i tłumacza.

W tym roku tę wyjątkową nagrodę przyznano Oldze Tokarczuk, pisarce, eseistce, autorce scenariuszy, poetce, dwukrotnej laureatce Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015).

Powieść Olgi Tokarczuk „Bieguni” wyróżniona w tym roku tą wyjątkową nagrodą, przez wielu nazywaną „ostatnim krokiem przed literackim Noblem”, wydana została już w 2007 roku. Głównym tematem powieści jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży. Tytuł nawiązuje do odłamu rosyjskich staroobrzędowców, biegunów (bieżeńców), wierzących, iż świat jest przesiąknięty złem, które ma do człowieka trudniejszy dostęp, gdy pozostaje on w ciągłym ruchu. Aby złu nie ulec, konieczne jest nieustanne przemieszczanie się.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w roku 1993 książka „Podróż ludzi Księgi”, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – „E.E.”. Ogromny sukces odniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy” (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny” – książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszka – Sudetami i Nową Rudą. Twórczość Olgi Tokarczuk była również inspiracją dla spektakli teatralnych oraz filmów „Żurek” w reżyserii Ryszarda Brylskiego (2003), „Aria Diva” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (2007) czy wreszcie filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, realizowanego w pięknych plenerach Nowej Rudy i innych częściach ziemi kłodzkiej.

Str. 3 w numerze 331 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 331
25-31 maja 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *