Dzień Dziecka

Trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy po praz pierwszy obchodzono Dzień Dziecka. Uważa się, że historia tego święta sięga 1949 r. Dzień Dziecka został wymyślony przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych. Celem wprowadzenia takiego święta było uświadomienie ludziom, jak ważne jest, by chronić najmłodszych przed okrucieństwami wojny, głodem i innymi krzywdami.
W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Ukraina) święto to obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Od 1994 r. tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.
Przed II wojną światową, z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem, od 1929 r., 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po Mszach św. w kościołach, dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.
W Polsce w tym dniu rodzice skupiają całą uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Maluchy są często witane świątecznym, słodkim śniadaniem i dostają prezenty i łakocie. Dzieci zabierane są do zoo, parku, na festyn, do kina lub sali zabaw.

We Francji nie ma typowego Dnia Dziecka. obchodzony jest natomiast Dzień Rodziny. Święto to wypada 6 stycznia. Tego dnia Francuzi organizują uroczysty, rodzinny obiad, podczas którego podawane są bogate desery: ciasta, ciasteczka i słodycze. Podczas posiłku dzieci nakładają na głowy, wykonane wcześniej z papieru, korony. Otrzymują również podarki tak, jak kiedyś Trzej Królowie złożyli dary narodzonemu Jezusowi.

Swoje święto w Turcji dzieci obchodzą 23 kwietnia, to także Święto Niepodległości. We Francji dzieci mają swoje święto 6 stycznia.
W Japonii stnieją właściwie dwa święta, osobne dla chłopców i osobne dla dziewczynek. Mali panowie mają swój dzień 5 maja – jest on znacznie huczniej obchodzony niż dzień dziewczynek, przypadający 5 marca. Japońscy chłopcy swój dzień spędzają ze swoimi ojcami. Razem wykonują papierowe zabawki. Dziewczynki, razem z rodzicami, wykonują lalki z różnych materiałów i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. 5 marca to jednocześnie Święto Lalek.

W Argentynie święto dzieci obchodzi się w drugą niedzielę sierpnia, w Australii w czwartą środę października, na Węgrzech – w ostatnią niedzielę maja.

W niektórych państwach Dzień Dziecka obchodzi się 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka, co stało się w 1959 r.

Dzień Dziecka obchodzi też ONZ, 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989 r. Polska była inicjatorem opracowania dokumentu z 1989 r, zaproponowała uchwalenie konwencji, złożyła jej projekt oraz aktywnie uczestniczyła w jego opracowaniu. Konwencja po podpisaniu przez 20 państw, weszła w życie w 1990 r.

Str. 12 w numerze 332 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 332
1-7 czerwca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *