Wiedźmy w Mozaice

W piątek 22 czerwca w Galerii Sztuki „Mozaika” w Nowej Rudzie odbył się wernisaż prac Marty Bajer-Bendiuł z Noworudzkiej Grupy Twórców Sztuki „Alfa-Art”, zatytułowana „Szeptające za miedzą”

– Wiedźmy zagościły w naszej galerii, gdzie punktem centralnym jest „Północnica” u góry i „Południca” poniżej – mówi Beata Jandzio.

Marta Bajer-Bendiuł ukończyła Uniwersytet Zielonogórski, na Wydziale Artystycznym. Ma dyplom z malarstwa, tytuł magistra z wychowania plastycznego. Pracuje w Szkole Zawodowej Specjalnej w Kłodzku, prowadzi zajęcia z arteterapii i zajęcia korekcyjno-kompensa­cyjne.

Początki wcale nie były łatwe. Kiedy nadszedł czas, gdy trzeba było zdecydować co dalej, wybrała Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Bardzo chciała zostać architektem wnętrz. Była nawet na rozmowie kwalifikacyjnej, w czasie „drzwi otwartych”. Powiedziano jej, że ma szansę, ale musi popracować rok „pod okiem” profesjonalnego artysty.

Pasję rysowania zaszczepił w niej dziadek, bo zawsze, jak miał chwilę wolnego, siadali razem, przy stoliku i uczył ją „pierwszych kroków”. W szkole „bazgrała” po zeszytach w czasie „interesujących” lekcji. Pani od historii wołała na nią: „Kossak” – wtedy ulubionym tematem rysunków były konie.

Bardzo lubi malować akty. Pomysły często przychodzą w snach. Wtedy budzi się w nocy i rysuje na kartce papieru, zapisuje kolory. Maluje też pejzaże. Bywa tak, że w ciągu tygodnia pracuje przy sztalugach codziennie, a czasem nawet przez… pół roku nic.

O Marcie Bajer-Bendiuł pisaliśmy szerzej w 278 numerze „Noworudzianina” dostępnym w naszym archiwum na stronie www.noworudzianin.pl. Wystawę możemy zobaczyć do piątku 6 lipca przy pl. Grunwaldzkim 1 w Nowej Rudzie od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00 oraz w niedzielę w godz. 13.00-17.00.

Str. 16 w numerze 336 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 336
29 czerwca – 5 lipca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *