Bazylika w objęciach muzyki

II Wambierzyckie Spotkania Muzyczne im. Ignaza Reimanna (23-24 czerwca) – dwa dni muzyki i dwa znakomite koncerty, blisko 140 chórzystów, a w repertuarze m.in. „Wana Baraka” – tradycyjna pieśń kenijska, po raz pierwszy wykonana w wambierzyckiej bazylice przez ponad 80 osób

Pierwszego dnia w wambierzyckiej bazylice wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod batutą Macieja Wielocha i akompaniamencie organowym Macieja Bolewskiego. Dał znakomity koncert, oparty na dorobku znanych i mniej znanych kompozytorów europejskich, w tym polskich – od renesansowych po współczesnych, m.in. utworu Stefana Stuligrosza – założyciela „Poznańskich Słowików”. Dzień później „Poznańskie Słowiki” w pełnym składzie stworzyły oprawę muzyczną do Mszy św. Z kolei po południu 24 czerwca w ramach WSM odbył się duży koncert z udziałem dwóch chórów i zespołu wokalnego. Rozpoczął go „Spirituals Singers Band” z Wrocławia, a po nim wystąpili: Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach, które – na zakończenie – połączyły siły (ponad 80 osób) i po raz pierwszy w wambierzyckiej bazylice rozbrzmiała „Wana Baraka” – tradycyjna pieśń kenijska.

Wambierzyckie Spotkania Muzyczne im. I. Reimanna pokazują, że Dolnośląska Jerozolima i Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, to nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale też miejsce znakomitych koncertów – o to cały czas zabiega Gmina Radków we współpracy ze wspólnotą franciszkańską posługującą w Wambierzycach.

Patronat honorowy nad II WSM im. I. Reimanna objęli: poseł Michał Dworczyk i senator Aleksander Szwed, natomiast nad jubileuszem 800-lecia Wambierzyc sprawują go: wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i biskup świdnicki Ignacy Dec.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Radków, Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków im. K. Esteichera i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie.

Str. 15 w numerze 336 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 336
29 czerwca – 5 lipca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *