Elewacja – to nie jedyny problem

Pomimo przeprowadzonych już częściowo prac remontowych w budynku przy ul. Cichej 21 w Nowej Rudzie, mieszkańcy nie mogą doczekać się remontu elewacji, a jak mówią, to nie jedyny problem

– Elewacja jest w tragicznym stanie. Moi sąsiedzi, którzy mieszkają tu już od kilkudziesięciu lat twierdzą, że nigdy miasto nie przeprowadziło jej remontu. To oni własnymi siłami i za własne pieniądze, póki mogli, robili co w ich mocy, aby ten budynek wyglądał w miarę przyzwoicie – mówi Jan Bielski, lokator budynku. – Zresztą – jak widać – jest duże pęknięcie i prędzej czy później może dojść do katastrofy budowlanej – dodaje.

Okazuje się, że do podstawowego budynku, w latach powojennych, od jego tylnej strony, wykonano dobudówkę, która obecnie stanowi integralną część kamienicy. Jednakże – jak twierdzi nasz rozmówca – już od dłuższego czasu na łączeniu budynków widać powiększające się pęknięcie. I tego obawia się najbardziej.

– Sam w upiększenie terenu wokół włożyłem mnóstwo pracy, ale patrząc na to co się dzieje, obawiam się, że może dojść do katastrofy budowlanej – kontynuuje Jan Bielski. – Nie mogę powiedzieć, w 2012 roku wyremontowano kominy i dach, wymieniono drzwi wejściowe do budynku, przeprowadzono też remont klatki schodowej i schodów na strych. Teraz problemem jest pęknięcie budynku, no i remont elewacji – reasumuje.
Budynek, o którym mowa, należy w pełni do zasobów komunalnych miasta. Jak mówi nasz rozmówca, interweniował w tej sprawie już u burmistrza i niejednokrotnie w Noworudzkim Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

– W 2019 r. wykonana zostanie dokumentacja techniczna, przygotowany też zostanie przez biuro projektowe wstępny kosztorys na remont kapitalny elewacji z odwodnieniem budynku. Trudno mi na dzień dzisiejszy powiedzieć, czy pieniądze na to zadanie zostaną ujęte w przyszłorocznym budżecie miasta – wyjaśnia Marian Zdunek, prezes NTBS.

Str. 9 w numerze 348 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 348
28 września – 4 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *