Otwarcie wieży na Górze Włodzickiej

W piątek 19 października otwarto wieżę widokową na Górze Włodzickiej (757 m n.p.m.), która została odbudowana w ramach projektu „Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia”

– Ponad 17-metrowa wieża została wyremontowana jako pierwsza spośród wszystkich jedenastu, które są w planie tego projektu – mówiła Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda. – Wieża o pięćdziesięciu schodach, została odbudowana tak jak historycznie wyglądała. Myślę, że teraz przyszedł czas na odrestaurowanie sztucznych ruin wieży na Grodziszczu w Bożkowie – dodała.

Na otwarcie przybyło kilkadziesiąt osób dorosłych i młodzież ze szkół w Jugowie, Ludwikowicach Kłodzkich, Bożkowa, a także strażacy z OSP Nowa Wieś Kłodzka. Na wszystkich czekał gorący posiłek, słodki deser, zabawy, konkursy, nagrody i upominki.

– Wzgórza Włodzickie są niezwykle malownicze. Od otwarcia pierwotnej wieży minęło 91 lat – mówiła Gabriela Buczek, dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda. – Wierzę, że ten obiekt będzie przyciągał wielu turystów – dodała.

Taras widokowy znajduje się na wysokości 15 m. Do wieży prowadzą 3 szlaki turystyczne: czerwony od wsi Świerki (gdzie znajduje się parking), zielony od stacji kolejowej Świerki Dolne (strome podejście) i niebieski z Ludwikowic Kłodzkich (trasa najdłuższa, ale bardzo malownicza).

Wieża została poświęcona przez ks. Sławomira Augustynowicza, ks. Jana Patykowskiego i ks. Tadeusza Dudę. Uroczystego otwarcia dokonali wójt Adrianna Mierzejewska, Gabriel Grobelny, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Jugów oraz Jaroslav Štefek, sekretarz Euroregionu Glacensis.

– Musimy powiedzieć, że jest to projekt, który ma najwięcej partnerów (osiemnastu) – mówi Jaroslav Štefek. – Szlak grzbietowy, to ponad 600 km, który bardzo zbliża Czechów i Polaków – dodał.

Str. 9 w numerze 352 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 352
26 października –
– 1 listopada 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *