Pomagajmy bezdomnym i potrzebującym

Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, jest zbliżona do zera lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy widzimy osobę narażoną na wychłodzenie organizmu.

Jak wskazują doświadczenia ubiegłych lat, zima stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, zwłaszcza osób bezdomnych i samotnych. Każdego roku w okresie jesienno-zimowym, w Polsce odnotowuje się przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu już została uruchomiona bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 166 079 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje m.in. na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej.

Policja na co dzień podejmuje działania prewencyjne, działania zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje.
– Naszym zadaniem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom. Policjanci informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej, mogą stać się potencjalnymi ofiarami niskich temperatur. Funkcjonariusze patrolują też miejsca, w których często przebywają bezdomni – mówi Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie.

Jak zapewnia policjant, funkcjonariusze codziennie współpracują w tym zakresie z innymi instytucjami, w tym ze strażą miejską. Nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy.
– Zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie, zadzwońmy na policję, to zajmie tylko chwilę. Chcemy w ten sposób ograniczyć ilość tego typu zdarzeń, dlatego wspólnie z instytucjami i organizacjami działającymi na terenie naszego miasta, podejmujemy intensywne działania prewencyjne i pomocowe wobec osób najbardziej potrzebujących – dodaje.

Mroźna zima, to nie tylko niebezpieczeństwo dla osób bezdomnych, ale także dla tych, którzy różnymi sposobami próbują dogrzać dom czy mieszkanie. Broniąc się przed chłodem, często przeciążamy urządzenia grzewcze, nieprawidłowo eksploatujemy piece i kotły. Zdarza się, że zasłaniamy otwory wentylacyjne, nie rozszczelniamy okien, nie dbamy o drożność przewodów kominowych, używamy prowizorycznych źródeł ciepła, jak przenośne piecyki lub nieostrożnie obchodzimy się z gazem. Dlatego też policjanci apelują nie tylko o rozwagę w tej kwestii, ale także o czujność i jak najszybsze informowanie służb o możliwym zagrożeniu.

Pamiętajmy, widząc osobę narażoną na wychłodzenie, pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni!

Str. 8 w numerze 357 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 357
30 listopada –
– 6 grudnia 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *