Zimowy popyt na rowery

W kończącym się właśnie roku 2018 trochę ich zginęło… Tylko w ostatnich dniach, z różnych części miasta, z piwnic, garaży, czy komórek ukradziono cztery. Mowa o rowerach, bo choć aura nie sprzyja, widać jest na nie popyt. Skala problemu może być jednak większa, gdyż nie każdy zgłasza kradzież na policję z przekonania, że to i tak nic nie da…
– Rzeczywiście w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy zgłoszenie o kradzieży dwóch rowerów z piwnicy przy ul. Teatralnej, kilka dni wcześniej ukradziono rower z piwnicy bloku na os. Piastowskim. Dla złodziei nie istotne jest jak cenne są nasze rowery – mówi Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie. – Włamywacz dostaje się do piwnicy, często chronionej kiepską lub łatwą do pokonania kłódką, a potem zabiera co najcenniejsze i czasem jest to rower, ale myślę, że to przypadkowe kradzieże. Z takich pomieszczeń ginie wszystko, co złodziejowi może się przydać. Są przypadki kradzieży: telewizora, paliwa, narzędzi, felgi, a nawet giną weki – ­dodaje.

Komendant zapewnia, że policjanci prowadzący czynności, mają wytypowane osoby, które dokonują tych kradzieży, jednak wszystko jest na etapie prac operacyjnych. Co zrobić, aby nie stracić roweru?
– Niestety, nie ma stuprocentowego zabezpieczenia. Złodziej, nawet nie kradnąc całego roweru, może przywłaszczyć sobie na przykład siodełko, koło czy inne cenne części. Doświadczenie pokazuje, że można znacznie ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się po prostu rozsądnie. Przede wszystkim nie wolno zostawiać roweru bez zabezpieczenia i to nie takiego za kilka złotych z marketu. Najlepsze są tzw. typu U-lock – mówi komendant.

Jak wyjaśnia podinpektor Arkadiusz Michalski, z odzyskaniem skradzionego roweru bywa różnie.
– Często zatrzymujemy sprawcę, on przyznaje się do winy, jednak nie jest w stanie wskazać komu ten rower sprzedał – tłumaczy.
Jeżeli ktoś zaproponuje wam kupno np. któregoś z rowerów ze zdjęcia, policja prosi o kontakt pod numerem telefonu 997.

Str. 8 w numerze 360 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 360
21 grudnia 2018 r. –
– 3 stycznia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *