7 Jugowska Barbórka

Konkursowa Jazda Samochodem (KJS) to pierwszy krok „rajdowej kariery”. Od KJS-ów zaczynali wszyscy mistrzowie rajdów. Aby wystartować w zawodach tego typu wystarczy zwykły samochód z ważnym badaniem technicznym i ubezpieczeniem, prawo jazdy i chęć przeżycia fajnej przygody

Nie potrzeba tu żadnego specjalnego przygotowania technicznego, ani bogatego doświadczenia. Wystartować może więc każdy – zarówno zawodnicy myślący ambitniej o rajdach jak i „zwykli” kierowcy, chcący sprawdzić swoje umiejętności w bezpiecznych warunkach (próby czasowe zlokalizowane są na zamkniętych placach). Wszystko odbywa się w świetnej atmosferze zdrowej, sportowej rywalizacji.

Istniejąca od 2014 roku Dolnośląska Liga Rajdowa jest obecnie największym z cykli imprez KJS na Dolnym Śląsku. Jednym z jej głównych celów jest przygotowywanie właśnie jeszcze amatorskich zawodników do kroku w przód – wystartowania w rajdzie już na zamkniętym odcinku drogi, gdzie pewne doświadczenie i umiejętności trzeba posiadać. W naszej okolicy do takich zawodów można zaliczyć rajdy organizowane przez Walim Rajdowy, Bielawską Grupę Motorsport czy cykl Tarmac Masters (jedna z eliminacji także już od dwóch lat odbywa się na terenie gminy Nowa Ruda).

Tegoroczna, finałowa runda Dolnośląskiej Ligi Rajdowej, to tradycyjnie Jugowska Barbórka – „Rajdowy Jugów” zorganizował już ją po raz 7. Wcześniejsze imprezy tego cyklu odbyły się w Dzierżoniowie, Złotoryi, Strzelinie i Głuszycy. W Nowej Rudzie zameldowało się około 50 załóg z całego Dolnego Śląska i nie tylko. Rywalizacja odbywała się na próbach czasowych zlokalizowanych na Placu Drzewnym w Ludwikowicach Kłodzkich, nieczynnym kamieniołomie w Świerkach i stadionie w Drogosławiu. Bazę zawodów tradycyjnie zlokalizowano w noworudzkim Muzeum Górnictwa. Rozdanie pucharów zwycięzcom Jugowskiej Barbórki, jak i całego cyklu DLR 2018, odbyło się w kawiarni „Tina” w Jugowie, w towarzystwie Adriany Mierzejewskiej, wójt gminy Nowa Ruda.

W imieniu Sowiogórskiej Grupy Rajdowej „Rajdowy Jugów” chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia. Przede wszystkim – zawsze wspierającej nas Pani Wójt Gminy Nowa Ruda, Pani Dyrektor Muzeum Górnictwa „Dawna Kopalnia” – za ugoszczenie całej „rajdowej rodziny”. Dziękuję wszystkim sponsorom, m.in. M3Racing ze Świdnicy za ufundowanie voucherów na tor kartingowy, czy ZPAS z Przygórza za pomoc w wykonaniu statuetek dla zwycięzców. Zapraszam w przyszłym roku na kolejną, już 8 Barbórkę.
Grzegorz Pawłowski

fot. M&M Czyżewscy Foto

Str. 9 w numerze 360 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 360
21 grudnia 2018 r. –
– 3 stycznia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *