Bez rekompensaty

Od kilkunastu dni w zdecydowanej większości szkół w Polsce trwa bezterminowy strajk nauczycieli. Nie inaczej jest też w Nowej Rudzie, gdzie w proteście udział biorą wszystkie publiczne placówki oświatowe. Coraz więcej noworudzian zastanawia się, czy miasto wypłaci wynagrodzenia strajkującym nauczycielom? Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Ministerstwa Finansów jest jednoznaczna.

– Obie te instytucje twierdzą, że nie możemy tego zrobić. Mówię to oczywiście z dużą przykrością, bo sprawa dotyczy nauczycieli. A wszyscy jesteśmy zgodni, że nauczyciele powinni zarabiać więcej – mówi burmistrz Tomasz Kiliński.

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajkującym nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za dni strajku – pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Regionalna Izba Obrachunkowa zapowiedziała również przeprowadzenie kontroli w tym zakresie. Przestrzega też przed próbami omijania przepisów i mimo wszystko wypłacania nauczycielom wynagrodzeń w innej formie lub pod inną nazwą.

– Na ten moment nie myślimy o wypłacie strajkującym nauczycielom rekompensat, nie widzimy możliwości prawnych, aby to zrobić. Jesteśmy zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania przepisów o dyscyplinie finansów publicznych, a zgodnie z ustawą wynagrodzenie strajkującym nauczycielom się nie należy – dodaje burmistrz.

Str. 24-25 w numerze 376 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 376
19-25 kwietnia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *