Delegacja ZSA w Bożkowie wybrała się do Kanady

Na zaproszenie Fundacji im. Władysława Reymonta z Kanady delegacja polskich szkół podstawowych i średnich, w gronie której znaleźli się również przedstawiciele z ZSA w Bożkowie, przebywała w dniach 31 maja do 9 czerwca za oceanem.

(JTK) Udaliśmy się tam, by uczestniczyć m.in. w koncercie galowym laureatów konkursu recytatorskiego organizowanego rokrocznie od początku powstania założonej fundacji przez Związek Polaków w Kanadzie. Fundacja powstała w celu utrzymania polskiego dziedzictwa kulturowego w Ameryce Północnej w Kanadzie, dokąd wyemigrowali jej założyciele. Maria i Czesław Sadowscy byli pionierami polskiej emigracji do Kanady z lat dwudziestych. Polskość była ich dumą. Po przybyciu do Kanady aktywnie działali w tamtejszym Związku Polaków, współtworzyli Katedrę Historii Polski na Uniwersytecie w Toronto i ufundowali stypendia akademickie. Cały trud swej pracy przekazali na konto Fundacji im. Władysława Reymonta, by wspierać młode polskie talenty i krzewić polskie tradycje i kulturę w Kanadzie. Obecny prezes fundacji Kazimierz Chrapka oraz jej członkowie i kuratorzy traktują to jako powinność i godnie kontynuują to wspaniałe dzieło. Zachęcają dzieci i młodzież polonijną do nauki języka przodków i poznawania polskiej hi­storii.

Finał 49 Konkursu Recytatorskiego organizowany był z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki. Odbył się 2 czerwca w Domu Polskim w Hamilton na placu Solidarności. Kanadę reprezentowały szkoły z różnych, często oddalonych od Ontario, regionów, takich jak Vancouver czy Edmonton. Galę konkursu uświetnili swą obecnością m.in. Andrzej Kurnicki, Ambasador RP w Kanadzie i Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata. Polskimi przedstawicielami były dwie szkoły: z Solca i Bożkowa. Opiekunowie polscy: Mirosława Lechowska oraz Józef Kochniarczyk, byli przewodniczącymi komisji sędziowskiej, a uczennice: Patrycja Ziółkowska i Arleta Rowińska, uświetniły swoim występem galę konkursu i zaprezentowały się przed uczniami oraz gronem pedagogicznym Szkoły Polonii im. Jana Pawła II w Hamilton. Kanadyjscy zwycięzcy konkursu odwiedzą we wrześniu Polskę, by zaprezentować się na gali XV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego pn. „Mówimy Reymontem” w Koziebrodach.

Program pobytu naszej delegacji był bardzo bogaty. Oprócz licznych atrakcji turystycznych ważne były dla nas głównie bezpośrednie kontakty z polskimi Kanadyjczykami, ludźmi różnych środowisk i władz. Wizyta w konsulacie RP w Toronto i spotkanie pochodzącego z Wrocławia konsula Krzysztofa Grzelczyka, odwiedziny w szkole polonijnej w Hamilton oraz rozmowy z uczniami i nauczycielami, a także uczestnictwo w obchodach Dnia Polskiego 8 czerwca w Toronto pozostaną na długo w naszej pamięci. Staraliśmy się godnie reprezentować naszą szkołę, region i Polskę w Kanadzie. Jesteśmy wdzięczni gospodarzom za troskliwą opiekę, ciekawy program i wspaniałe przyjęcie. Podbudowani postawą naszych rodaków za oceanem wróciliśmy do polskiej rzeczywistości pełni nadziei i niesamowitych wrażeń.

A oto jak wspomina nasz pobyt uczennica ZSA w Bożkowie – Arleta Rowińska:
„Tegoroczny czerwiec rozpoczął się dla mnie świetnie. Wylot do Kanady i udział w gali konkursu recytatorskiego w Hamilton w Kanadzie to coś, o czym mogłam tylko pomarzyć, aż do teraz. Była to cudowna podróż pełna wrażeń i nowych doświadczeń, których mogliśmy doznawać każdego dnia. Dzień po przylocie wybraliśmy się do Ripleys Aquarium w Toronto. Przeróżne gatunki zwierząt morskich, a także motywy oceanicznych głębin wprawiały w zachwyt.
Następnego dnia odbył się 49 Konkurs Recytatorski Fundacji Władysława Reymonta im. Marii i Czesława Sadowskich, w którym miałyśmy zaszczyt uczestniczyć.
Wyjazd do Niagary Falls i rejs statkiem pod sam wodospad były czymś pięknym, czymś, co zrobiło ogromne wrażenie. Odwiedziliśmy także różne muzea: Muzeum Aleksandra Bella, Muzeum i Rezerwat Indiański, Canadian Worplane Heritage Museum. Dzięki temu mieliśmy możliwość zapoznania się i zagłębienia w historię związaną z tymi miejscami. Spacerowaliśmy po Niagara on the Lake, pierwszej stolicy Kanady, odwiedziliśmy także Polski Cmentarz Halerczyków. Trzeciego dnia byliśmy z wizytą w Konsulacie RP. Następnie zwiedziliśmy wieżę CN Tower, będąc pod ogromnym wrażeniem cudownych widoków na Toronto. Później odbył się rejs statkiem po jeziorze Ontario i podziwialiśmy piękną panoramę miasta widniejącego z wody, wyjazd do gospodarstwa uprawy grzybów. Wizyta w St. Jacob i Elmira w osadnictwie grupy etnicznej Menonitów kultywujących tradycje z XIX wieku była kolejnym, nowym doświadczeniem. Zwiedziliśmy wioskę oraz przedstawiono nam produkcję syropu klonowego, a także opowiedziano nam o zwyczajach tej ciekawej grupy etnicznej. Każdy kolejny dzień był pełen atrakcji i poszerzał horyzonty wiedzy, a możliwość ujrzenia kawałka Polski na innym kontynencie była czymś niesamowitym.”

W Polsce, wracając wspomnieniami do miejsc i ludzi spotkanych tam za wielką wodą zawsze będziemy mieli przed oczami radość, dumę i podziw. Życzymy wszystkim działaczom polonijnym i Polakom w Polsce i na całym świecie sukcesu, dużo życzliwości, energii, optymizmu i niegasnącego patriotyzmu we wszystkich dziedzinach życia. Bądźmy wolni razem i odpowiedzialni, wychowując młode pokolenia, szanujmy się wzajemnie i wspierajmy! Jesteśmy to winni tym naszym rodakom, którzy swą ciężką i sumienną pracą, umiłowaniem wolności i prawdy, z wiarą i honorem rozsławiali Polskę w przeszłości i tym, którzy nadal sławią naszą Ojczyznę niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Str. 11 w numerze 384 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 384
21-27 czerwca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *