Festiwal słodkości w Wambierzycach

W sobotę 15 czerwca w Wambierzycach po raz szósty odbył się Festiwal Słodkości Gminy Radków. Organizacje wiejskie oraz stowarzyszenia na swoich stoiskach zaprezentowały jak zwykle pyszne wypieki i desery. Jury złożone m.in. z ekspertów kulinarnych należących Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej oceniło zgłoszone do konkursu desery i zdecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca Radkowskiemu Klubowi Aktywnego Seniora „Srebrny Liść”; drugiego – KGW z Ratna Górnego; trzeciego – KGW ze Ścinawki Górnej. Natomiast nagrodę specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Radków z rąk Jana Bednarczyka odebrały przedstawicielki KGW Ścinawka Dolna. Polska Akademia Sztuki Kulinarnej przyznała także własną nagrodę specjalną, która także przypadła Radkowskiemu Klubowi Aktywnego Seniora „Srebrny Liść”.

Sobotnie spotkanie było również okazją do premiery nowej publikacji wydanej przez Gminę Radków w ramach projektu „Wspólnie dla kultury”. Książka pt. „Słodkie wypieki pogranicza polsko-czeskiego” autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein zawiera przepisy oraz porady dla adeptów sztuki cukierniczej oraz jest swoistym przewodnikiem po słodkościach na pograniczu polsko-czeskim. Zebrane w niej przepisy pochodzą z obu stron granicy i z różnych epok, co sprawia, że publikacja jest niezwykle ciekawa i wartościowa.

Niestety, szósty Festiwal Słodkości Gminy Radków był jednocześnie ostatnim festiwalem odbywającym się w takiej formule. Ze względu na małe zainteresowanie mieszkańców oraz z roku na rok mniejszą frekwencję organizatorzy zdecydowali o zaprzestaniu organizowania tego wydarzenia. Należy mieć na uwadze, że organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga wielu nakładów i zaangażowania szeregu osób. Poza wymiernymi nakładami, m.in. na transport sprzętu, nagłośnienia, sceny, promocję (bannery, plakaty, spoty radiowe w Polskim Radiu Wrocław), pozostaje kwestia zaangażowania członków organizacji wiejskich i stowarzyszeń, którzy poświęcają tym spotkaniom swój czas, energię i pracę. Przy wyraźnym braku zainteresowania oraz bardzo nikłej frekwencji ze strony mieszkańców gminy Radków, kontynuowanie festiwalu w takim kształcie jest bezzasadne. Nie oznacza to jednak, że zakończy się promowanie słodkości gminy Radków oraz rywalizacja o tytuł najlepszych wyrobów cukierniczych. Na pewno będzie podtrzymana ta tradycja i połączona z innym wydarzeniem lokalnym.

Str. 7 w numerze 384 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 384
21-27 czerwca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *