ZPiT „Nowa Ruda” nie próżnuje

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” – pomimo wakacji – nie próżnuje. Jeszcze w czerwcu w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie odbył się doroczny koncert zatytułowany „Dla Przyjaciół”, a na przełomie czerwca i lipca grupa reprezentacyjna ZPiT „Nowa Ruda” wyjechała na duży Międzynarodowy Festiwal Folkloru do Grecji, do miejscowości Joannina (Janina) – jest to miasto w północno-zachodniej Grecji, w Epirze (ok. 70 tys. mieszkańców).

Prezentacja na scenie naszego zespołu bardzo spodobała się publiczności. Organizatorzy duży nacisk kładli na integrację, podczas której było miejsce na zabawę, ale także na naukę tańca różnych narodów.
– Nasz folklor się wyróżnia. W czasie koncertu, podczas tańca, publiczność reagowała brawami – mówi Ewa Miś-Krzemińska, choreograf i kierownik zespołu. – Oczywiście przygotowaliśmy też grecką piosenkę, z tego rejonu, w którym występowaliśmy. Jak wyszliśmy i publiczność usłyszała ją w naszym wykonaniu, to były owacje i brawa, to był po prostu szał… Zespół został bardzo miło przyjęty. Z młodzieży jestem bardzo zadowolona, z zachowania jak i prezentacji na scenie – dodaje.

Po powrocie do kraju, po kilku dniach odpoczynku, w połowie lipca, głównie grupa dziecięca pojechała na Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru. W towarzystwie zespołów z Bułgarii, Grecji, Indii, Panamy, Rumunii, Serbii, Ukrainy i 4 zespołów z Polski, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” prezentował się na deskach amfiteatrów w Olsztynie i Ostródzie.
– Zespół został dobrze oceniony przez fachowców, instruktorów tańca z całej Polski – mówi Ewa Miś-Krzemińska. – Dla dzieci było dużym przeżyciem tańczyć przed kilkutysięczną publicznością – dodaje.

Jak zawsze, oprócz codziennych tańców, było dużo imprez towarzyszących, w których dzieci brały udział, a także odwiedziły m.in. planetarium, basen.

Nasi tancerze w Olsztynie nabrali potrzebnego, scenicznego obycia.

Zespół wrócił już do Nowej Rudy. W najbliższą środę będzie gospodarzem największej imprezy folklorystycznej na Dolnym Śląsku – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie. Na scenie w noworudzkim rynku wystąpi 8 zespołów z 7 państw: Słowacji, Portugalii, Bułgarii, Kolumbii, Chile, Gruzji, Polski – Zespół Folklorystyczny „Marynia” Wronki oraz ZPiT „Nowa Ruda”.

Zapraszamy w środę 7 sierpnia o godz. 17.00 na paradę ulicami miasta oraz na koncert inauguracyjny w rynku o godz. 18.00. Zespoły zaprezentują się również w niedzielne popołudnie: o godz. 17.00 koncert w kościele św. Mikołaja, a o godz. 18.00 koncert finałowy na scenie w rynku.

Str. 15 w numerze 390 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 390
2-7 sierpnia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *