Nie dali się oszukać „na wnuczka”

Pisanie i mówienie o oszustwach na tzw. „wnuczka”, gdzie ofiarami padają głównie osoby starsze, zaczęło przynosić pozytywne efekty. Świadczy o tym zachowanie siedmiorga mieszkańców Nowej Rudy, od których oszust podająca się za „syna”, próbował wyłudzić pieniądze

Do prób wyłudzenia pieniędzy doszło w poniedziałek 29 lipca. Do siedmiu starszych mieszkańców Nowej Rudy kolejno telefonował mężczyzna podając się za ich syna.
– W ubiegły poniedziałek siedmioro noworudzkich seniorów odebrało telefony od rzekomo członków ich rodzin, którzy mieli wypadki drogowe i potrzebowali pilnie pomocy finansowej. Oszuści domagali się pieniędzy w kwocie od 25 do 50 tys. zł. Żadna ze starszych osób nie uwierzyła w nieprawdziwe historie i po odłożeniu słuchawki powiadomiła policję. Gdyby dali się oszukać, straciliby swoje oszczędności. Na szczęście dzięki czujności seniorów z Nowej Rudy, nie doszło do oszustw – mówi Wioletta Martuszewska, oficer prasowy kłodzkiej policji.

Nieco więcej informacji na ten temat udzielił nam podinsp. Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie.
– Pierwsze zgłoszenie o próbie oszustwa otrzymaliśmy przed południem. Noworudzcy seniorzy zgłaszali o próbie wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”. Mężczyzna dzwonił na telefon stacjonarny starszych osób podając się za syna. Płakał, że jadąc samochodem potrącił kogoś, przejechał, albo zabił i potrzebne są mu pieniądze na adwokata, żeby coś tam opłacić. Twierdził, że jest na komisariacie i podaje do telefonu policjanta, bo sam nie mógł mówić. Rzekomy funkcjonariusz potwierdzał, że jest policjantem, że potrzebne są pieniądze na kaucję, w jednym przypadku była to kwota 25 tys. zł, w innym 50 tys. zł – opowiada policjant. – Te ich rozmowy były na tyle nieskładne, że osoby do których dzwoniły zrozumiały, że coś jest nie tak. Jedna z pań stwierdziła, że nie ma syna, który nazywa się tak i tak, to jest jakieś oszustwo i wtedy usłyszała wiązankę słów niecenzuralnych – kontynuuje Arkadiusz Michalski.

Po pierwszym zgłoszonym przypadku policja o zaistniałej sytuacji poinformowała sztab kryzysowy w Nowej Rudzie z prośbą o rozesłanie systemem powiadamiania SMS specjalnego ostrzeżenia przed próbą oszustwa. Dwukrotnie osoby zarejestrowane w systemie otrzymały specjalny SMS.
– Wiemy o siedmiu próbach oszustwa, nie wykluczam, że mogło być ich więcej, ale nie mamy zgłoszeń, że ktoś został okradziony, czy też oszukany. Mogły być też przypadki, że inne osoby nie dały się oszukać, ale nie zgłosiły tego na policję – dodał.
Jak mówi podinspektor Michalski cieszy go fakt, że po wielu publikacjach w tygodniku „Noworudzianin”, po wydrukowaniu i kolportażu specjalnych ulotek z ostrzeżeniami, czy ostrzeżeniami płynącymi z ust księży w kościele i specjalnych alertów wysyłanych przez miasto drogą SMS-ową, informacje te wreszcie poskutkowały, starsze osoby stały się czujne i nie dały się oszukać, mogąc stracić niejednokrotnie dorobek całego życia.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Nowej Rudzie. Zdaniem naszego rozmówcy, osoby próbujące wyłudzić od seniorów pieniądze, nie należą do zorganizowanych grup, doświadczonych w tego typu przestępstwach. Sposób ich działania wskazuje raczej na działanie amatorów.
– Pamiętajmy, że niezależnie kto dzwoni i na jaki cel potrzebuje pieniędzy, to pod żadnym pozorem nie należy przekazywać ich osobie nieznajomej – ostrzega policjant.

Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą „na wnuczka” – pamiętaj:
– nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
– zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki policji,
– nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
– jeżeli ktoś zadzwoni do ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

Str. 8 w numerze 390 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 390
2-7 sierpnia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *