Narodowe Czytanie w Woliborzu – lekcja polskości

Już po raz ósmy w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie, któremu patronuje Para Prezydencka. Dorocznym zwyczajem Biblioteka Publiczna w Woliborzu włączyła się do tej akcji organizując wspólne czytanie z dziećmi klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej AMS w Woliborzu. Wydarzenie miało miejsce 6 września w Bibliotece, a spośród ośmiu nowel wybrano „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Czytanie utworu przez dzieci i bibliotekarkę poprzedziło krótkie wyjaśnienie idei Narodowego Czytania, przybliżenie postaci pisarza i okoliczności powstania noweli. Po jej wysłuchaniu uczestnicy mogli zachwycać się wytworami wspaniałej indiańskiej kultury: najprawdziwszym łukiem i strzałami, tomahawkiem, czapą bojową ze skóry bizona, pancerzem z kości zwierząt, bębenkiem-grzechotką, wyszywanym koralikami pokrowcem na nóż.

Najważniejsza jednak była rozmowa z dziećmi o tym, co łączy losy potomka indiańskiego wodza, który stał się cyrkową atrakcją, z ówczesną sytuacją Polaków. W mini-quizie uczniowie dowiedli, że świetnie zrozumieli co to jest i czym grozi wynarodowienie, dostrzegli analogię między dramatycznym losem Indian, pokonanych przez zaborców – osadników z Europy, a dziejami Polski, poddawanej procesowi wynaradawiania przez 123 lata zaborów.

Henryk Sienkiewicz zmarł dwa lata przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Opowiadając o losie Indian, prześladowanych w XIX wieku, tak naprawdę wyrażał troskę o los Polaków. Pokazywał, że narodowi, który zapomina własny język i traci tożsamość narodową, grozi zagłada.
Wiesława Bodniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *