Noworudzkie Senioralia

W czwartek 19 września rozpoczęły się IV Noworudzkie Dni Seniora. Głównym celem organizowanych Senioraliów jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał

W pierwszym dniu seniorzy z Nowej Rudy i okolicznych miejscowości wraz z przewodnikiem Czesławem Dominasem udali się na krótki rajd ulicami miasta. Rynek – ul. Podjazdowa – Szlak nad Rzeką Włodzicą – pl. Grunwaldzki – ul. Cicha – ul. Srebrna – ul. Żeromskiego – ul. Sybiraków. Rajd zakończył się drobnym poczęstunkiem w restauracji „Rycerskiej”. W piątek 20 września bardzo liczna grupa seniorów spotkała się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie na wykładzie dr Mirosława Wojciechowskiego „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W sobotę 21 września seniorzy spotkali się przed noworudzkim ratuszem. W spotkaniu uczestniczyła Monika Wielichowska, Poseł na Sejm RP i Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy, którzy złożyli zebranym życzenia z okazji ich święta. Kolejnym punktem sobotniego spotkania był koncert „Seniorzy Seniorom” podczas którego wystąpili członkowie Koła Gospodyń Wiejskich ze Ścinawki, Klub Seniora „Wrzos” z Jugowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Bożkowa. Nie mogło zabraknąć oczywiście tanecznego występu studentów z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tu trzeba zaznaczyć, że występy cieszyły się znacznym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Następnie seniorzy z burmistrzem oraz poseł Moniką Wielichowską w korowodzie pod barwnie i fantazyjne przyozdobionymi parasolami udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie przed pomnikiem poległych górników zapaliły symboliczny znicz. Po zakończeniu części oficjalnej w gmachu ośrodka kultury rozpoczęła się zabawa taneczna z licznymi konkursami m.in. na najładniejszą parasolkę. Organizatorami Dni Seniora była Rada Seniorów Miasta Nowa Ruda.

– Krótko mówiąc wspaniała uroczystość i wspaniałe święto, to czwarte już obchody Dni Seniora. Niezmiernie się cieszę, że Rada Seniorów Miasta Nowa Ruda postanowiła zorganizować u siebie, w Nowej Rudzie Dni Seniora w których uczestniczą kluby seniora z miasta i gminy Nowa Ruda, a dzisiaj gościliśmy także seniorów ze Ścinawki – mówi Tomasz Kiliński. – Jednak najbardziej cieszy to, że seniorzy są aktywni. Pamiętam jeszcze kilkanaście lat temu, tak nie było. Pionierem w tej kwestii był Uniwersytet Trzeciego Wieku i moim zdaniem zaczęło się to fantastycznie rozwijać. Podoba mi się ich aktywność, ich pomysły. Udział seniorów w wielu wydarzeniach na terenie miasta świadczy o tym, że to jest naprawdę potrzebne, że ci ludzie znakomicie się realizują. Jeszcze raz, najlepsze życzenia dla wszystkich seniorów – dodaje.

Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora. Wszystkie powyższe daty mają jednak ten sam cel – kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapewnienie im godnego życia. Priorytetowym celem jest więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego.

– Staramy się, aby z roku na rok Dni Seniora przyciągały jak najliczniejszą grupę osób starszych. Nad pomysłami na wydarzenia w ramach tego święta myślimy już na długo przed. Z niektórych musimy zrezygnować, tak np. było z rajdem na Górę św. Anny, ale już spacer po mieście sprawdził się bardzo i cieszył się dużym zainteresowaniem, a biorący w nim udział byli bardzo zadowoleni. W drugi dzień mieliśmy spotkanie w bibliotece z panem Wojciechowskim, muszę przyznać że w spotkaniu uczestniczyło również wyjątkowo dużo ludzi – wyjaśnia Anna Szczepan, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Nowa Ruda. – W sobotnim spotkaniu przed ratuszem więcej było śpiewania i występów, ale wydaje mi się że to zdało egzamin. Dużo śpiewu, muzyki ściągnęło ludzi którzy cały czas do nas dochodzili i w pewnym momencie zauważyłam, że jest nas całkiem sporo – dodaje.

Co łatwo zauważyć, w Noworudzkich Dniach Seniora bierze udział coraz więcej osób, jak twierdzi Anna Szczepan, o to właśnie chodzi.
– W I Noworudzkich Dniach Seniora udział wzięło ok. 50-60 osób, dziś już było ich ok. 120 osób. Myślę, że coraz więcej osób będzie do nas dołączać, tym bardziej, że jest to impreza otwarta, każdy może przyjść posłuchać muzyki, napić się kawy, czy potańczyć – przekonuje.

Str. 15 w numerze 397 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 397
27 września – 3 października 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *