O niepublicznej służbie zdrowia

Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Ekologii Rady Miejskiej w Nowej Rudzie radni oraz zaproszeni goście rozmawiali o sytuacji w niepublicznych placówkach zdrowia funkcjonujących na terenie miasta

W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Tomasz Kiliński, Monika Ginter z Centrum Medycznego „Euromed”, Wiesław Zawada, prezes Fundacji Akademii Medycznej we Wrocławiu, Robert Fiedorowicz z NZOZ „Evita”, a także przedstawiciele Rady Seniorów Miasta Nowa Ruda i Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
– Na terenie Nowej Rudy prowadzimy już od wielu lat działalność medyczną. Mamy dwie takie jednostki POZ przy ulicy Szpitalnej 2, w tym higienę szkolną obsługując kilka szkół na terenie miasta i gminy Nowa Ruda. Zatrudniam trzy panie pielęgniarki higieny szkolnej, niestety czwarta ze względów zdrowotnych poszła na emeryturę. Oprócz tego zarządzam poradnią ablacji na Oddziale Kardiologii w kłodzkim szpitalu. Jak obecny minister zdrowia był i oglądał naszą poradnię, to był bardzo zaskoczony że coś takiego jest w powiatowym szpitalu – wyjaśniał Wiesław Zasada. – W przychodni w Nowej Rudzie, którą prowadzimy od 2008 r. wykonaliśmy wiele inwestycji m.in. przeprowadziliśmy remont dachu, remonty pomieszczeń, choć muszę dodać, że potocznie mówiąc „barak” nie jest naszą własnością. W przychodni, którą prowadzi fundacja w Nowej Rudzie, oprócz lekarzy pierwszego kontaktu, zatrudniam też doktora Andrzeja Obojskiego, adiun­kta na UM we Wrocławiu znanego i cenionego alergologa, który przy okazji zajmuje się też sprawami pulmonologicznymi jest specjalistą w tej dziedzinie, co na terenie pokopalnianym jest dość ważne – dodał.

Jako kolejna głos zabrała Monika Ginter, okulistka i właściciel CM „Euromed”.
– Moja przychodnia generalnie skupia się na dwóch działach, czyli okulistyce i otorynolaryngologii. Jeżeli chodzi o okulistykę, czyli moją działkę, to staram się aby poziom dosprzętowienia przychodni był na poziomie nie gorszym niż w Polanicy. Muszę się pochwalić, że niedawno kupiłam nowy sprzęt TCL z możliwością wykonywania badań andiologicznych w zakresie gałki ocznej, czego – z tego co wiem – koledzy w Polanicy jeszcze nie mają. Mają za to urządzenie andigraficzne więc bez problemu się uzupełniamy, tak że pacjent trafiający na oddział w Polanicy jest już zdiagnozowany. Na terenie mojej przychodni jest możliwość pełnej diagnostyki w zakresie najbardziej obecnie spotykanych schorzeń, czyli zaćmy, w kierunku wszelakich zaburzeń siatkówki o podłożu wrodzonym i o podłożu nabytym. Nie prowadzimy programu podawania preparatów antyvege ponieważ w międzyczasie będzie zmiana, żeby preparaty te były podawane w warunkach ambulatoryjnych, więc tu na przyszłość ewentualnie taka możliwość miejscowego podawania tego preparatu pacjentom w wieku starszym chorującym na zwyrodnienie siatkówki związanego z wiekiem w postaci krwotocznej – mówiła Monika Ginter. – Oprócz tego przychodnia udziela pomocy ambulatoryjnej w nagłych przypadkach. Przychodnia ma praktycznie 300 m2, nie wszystkie gabinety są wykorzystane, więc mamy możliwość rozwoju jeżeli będzie możliwość współpracy z innymi lekarzami. Jeżeli chodzi o otolaryngologię to również oferujemy pełen zakres diagnostyki niedosłuchu, chorób zapalnych i pomocy w ostrych stanach zapalnych układu ucho-nos-gardło, łącznie z możliwością wykonania laryngoskopii czyli dokładnej diagnostyki tchawicy. Na terenie przychodni znajduje się też sklep optyczny z możliwością wykonania wszelkich pomocy optycznych bez możliwości wykonania pomocy dla osób źle i bardzo słabo widzących – zaznaczyła właścicielka przychodni.

Jeżeli chodzi o NZOZ „Evita” wiadomo już, że na przełomie października i listopada czeka przeprowadzka z budynku przy ul. Bohaterów Getta 6 c do budynku po byłym PZU przy tej samej ulicy. Tam również przeniesiona zostanie z ul. Świdnickiej w Drogosławiu rehabilitacja. W przychodni przy ul. Świdnickiej przyjmować będzie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej powstał 1 lipca 1995 roku. NZOZ Evita posiada trzy przychodnie we wszystkich dzielnicach Nowej Rudy (Słupiec, Centrum, Drogosław) oraz poradnię okulistyczną na ul. Piastów 11. W placówkach realizowane są świadczenia bezpłatne – w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz komercyjne, płatne przez pacjenta. Oprócz wspomnianej już rehabilitacji i lekarzy pierwszego kontaktu przychodnia „Evita” oferuje również usługi w zakresie medycyny pracy, pediatrii, ortopedii i traumatologii, ginekologii-położnictwa, chirurgii, pracowni USG, dermatologii, kardiologii, neurologii oraz neonatologii – poinformował podczas posiedzenia Robert Fiedorowicz.

Str. 6 w numerze 399 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 399
11-17 października 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *