Za spalanie nawet 500 zł

Jesienne porządki w ogrodach i na działkach zajmują sporo czasu, ale są konieczne. Przed nastaniem mrozów trzeba dobrze przygotować ogród oraz nasze najbliższe otoczenie do zimy. Warto pamiętać o przyjętym sposobie zagospodarowania odpadów zielonych z nieruchomości na terenie Nowej Rudy.

Okazuje się, że mimo zakazów, ciągle powszechnym sposobem na pozbycie się śmieci, jest ich spalenie. Nie trzeba o tym nawet nikogo specjalnie przekonywać, wystarczy kilka wdechów w pobliżu ogródków działkowych. Zjawisko jest doskonale wyczuwalne.

Noworudzka straż miejska prowadzi kontrole rodzinnych ogrodów działkowych. Jak informuje Piotr Kwiecień, komendant Straży Miejskiej w Nowej Rudzie przez ubiegłe kilkanaście dni kontrole prowadzone są praktycznie co dziennie i nierzadko kończą się ukaraniem mandatem. Dlatego funkcjonariusze straży miejskiej przypominają o zakazie rozpalania ognisk, jako metody utylizacji odpadów zielonych i wskazują inne sposoby tj. kompostowanie czy oddawanie do punktów zbiórki. Wysokość mandatu wynosić może od 20 do 500 zł.

Palenie roślin, gałęzi, a także śmieci na terenie ROD jest całkowicie zabronione. Najprostszym sposobem pozbycia się resztek roślinnych jest więc założenie kompostownika, który można później ponownie wykorzystać do nawożenia roślin. Pozostałe śmieci należy natomiast wyrzucić do odpowiednich pojemników na odpady. Straż miejska przypomina, że zgodnie z art. 191. Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *