Śmierdzący problem

Nie jest żadną tajemnicą, że wiele gospodarstw, szczególnie w gminie Nowa Ruda, nie jest podłączonych do sieci kanalizacyjnej. Tylko nieliczne posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Mnóstwo osób ścieki odprowadza do szamb, które nierzadko pozostawiają wiele do życzenia. Oprócz tego, że szamba powinny być szczelne to trzeba pamiętać o obowiązku regularnego ich oczyszczania. Lekceważenie tego może nas słono kosztować.

Nieszczelne szambo grozi zanieczyszczeniem bakteriologicznym i chemicznym wody oraz gleby. Korzystanie z nieszczelnego szamba jest bardzo niebezpiecznym procederem ponieważ większość bakterii chorobotwórczych, które wraz ze ściekami przedostają się do gleby i wód podziemnych. Zanieczyszczenia chemiczne powodują skażenie terenu wokół domu, są wchłaniane przez rośliny, w tym także warzywa w przydomowych ogródkach. Szkodliwe związki chemiczne rozprzestrzeniają się także na większe odległości, skażając wody podziemne. Szkodzimy więc sobie, rodzinie i wszystkim sąsiadom!

Zbiorniki muszą być opróżniane z odpowiednią częstotliwością, dlatego właściciel ma obowiązek zawrzeć umowę z firmą odbierającą ścieki albo chociaż mieć rachunki potwierdzający wywóz nieczystości.
W przypadku szamb rachunek za wywóz nie powinien być starszy niż ostatnie pół roku, natomiast w przypadku przydomowych oczyszczalni, które również wymagają wywożenia osadów, nie starszy niż rok. Jeśli go nie posiadamy możemy zostać ukarani grzywną wynoszącą nawet 5.000 zł.

Obowiązkiem gminy jest prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania jak również ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych. Gmina na podstawie tych danych i kontroli opracowuje plan rozwoju sieci kanalizacyjnej. Ponadto gmina może prowadzić wyrywkowe kontrole.

Firma zajmująca się wywozem nieczystości płynnych musi spełniać wiele wymogów.
– Usługi asenizacyjne, które świadczymy, są zgodne z ustawami o ochronie środowiska oraz dyrektywami Unii Europejskiej. Posiadamy wszystkie niezbędne licencje oraz zezwolenia prawne – mówi Marian Markiewicz. – Mamy zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych z terenu gmin: Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Głuszyca, Jedlina-Zdrój, Mieroszów, Nowa Ruda, Radków, Stare Bogaczowice, Świdnica, Świebodzice, Szczawno-Zdrój, Walim i Wałbrzych. Nasze doświadczenie w tej branży gwarantuje Państwu wykwalifikowaną kadrę, nowoczesny sprzęt, który posiadamy a także ratunek w sytuacjach kryzysowych. Więcej informacji udzielamy przy ul. Wiejskiej 14 w Grzmiącej koło Głuszycy oraz telefonicznie pod numerem 696 922 569 oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej maxer@maxer.pl – dodaje.

Str. 11 w numerze 412 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 412
24-30 stycznia 2020 r.

Pobierz tutaj (pdf)

One thought on “Śmierdzący problem

  • 23 stycznia 2020 o 13:29
    Permalink

    A co z naszym kochanym NUKiem? Jeszcze jakiś czas temu wywoził szamba a teraz już zbyt brudna robota? lepszy biznes na śmieciach robią? Urzędnicy niech skontrolują stare poniemieckie studnie przy domach w miejscach Nowej Rudy gdzie nie ma przyłączy kanalizacyjnych. Zapewne większość z nich została zaadoptowana na szamba i to stwarza największe zagrożenie dla środowiska i mieszkańców.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.