Co tam panie w kulturze?

Z powodu epidemii koronawirusa instytucje kulturalne w całej Polsce zamknięte są do odwołania. To trudna sytuacja także dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, który z dnia na dzień musiał wstrzymać swoje funkcjonowanie i prace nad zaplanowanymi wydarzeniami. Mimo to nie rezygnują z kontaktu z członkami funkcjonujących w ośrodku kultury sekcji, odkrywając nowe sposoby docierania do uczestników

Już 10 marca rządzący poinformowali Polaków o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Kolejnym krokiem podjętym przez Rządowy Zespól Zarządzania Kryzysowego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego była decyzja o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, operetek, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego. Tym sposobem już niemal dwa miesiące Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie w wielu przypadkach zajęcia pozalekcyjne prowadzi zdalnie.
– Jako że jesteśmy organizatorem zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży, stało się jasne, że w naszych murach również nie mogą się oni gromadzić. To samo dotyczyło wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów. Zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze – mówi Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie. – Nasi instruktorzy z dużym zainteresowaniem i z dużym rozmachem prowadzą zajęcia on-line. Od poniedziałku może działać już ­nasza ­galeria, także jakoś sobie radzimy – dodaje.

Czas unikania kontaktów z podopiecznymi to możliwość planowania pracy na przyszły sezon, poszukiwanie nowych utworów, inspiracji, tworzenie zarysów nowych projektów, szkolenie się on-line.

Zmiany, zmiany
A co porabiają pracownicy ośrodka, gdy nie ma imprez?
– Prawda jest taka, że ludzie pracowici i kreatywni nigdy się nie nudzą – śmieje się dyrektor MOK. – Remontujemy nasz ośrodek kultury – przenosimy „Aleję gwiazd”, wszystkie tablice z odbitymi dłońmi gwiazd które odwiedziły Nową Rudę są czyszczone i będą wyeksponowane w holu. Oprócz tego burzymy ścianki, stawiamy nowe, malujemy, tak żeby mam nadzieję jesienią przyjąć wszystkich w nowych realiach w Miejskim Ośrodku Kultury – mówi Wojciech Kołodziej.

Czas epidemii i różnorakich zakazów powoduje to, że nie możliwe jest organizowanie imprez masowych, koncertów itd.
– Już przełożyliśmy czerwcowe główne imprezy na wrzesień, chociaż obawiam się, czy wtedy będzie można już je organizować – przyznaje dyrektor Wojciech Kołodziej. – Pocieszająca jest np. przesympatyczna wypowiedź Margaret na naszym fanpage’u, która stwierdziła, że nie odpuści koncertu w Nowej Rudzie, jeżeli nie wystąpi we wrześniu, to w innym terminie – dodaje.

Jeżeli chodzi o kino, to jak twierdzi dyrektor, w chwili, kiedy kino będzie można już udostępnić dla widzów, to w sali na 360 osób bez problemu możliwe będzie wydzielenie bezpiecznych stref.

Przebudowa parkingu
Trwa też przebudowa parkingu przy ul. Nowa Osada, zaplecze Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie. Oprócz miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w ramach zadania wygospodarowane będą tereny na zieleń, zaprojektowane i zamocowane stojaki na rowery. Nie zabraknie też ławek i koszy na śmieci.

Str. 13 w numerze 427 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 427
8-14 maja 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
powyższy numer NIE BĘDZIE DOSTĘPNY w wersji papierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *