O inwestycjach i bezpieczeństwie

W czwartek 14 maja odbyło się kolejne przeprowadzone drogą elektroniczną posiedzenie Komisji Porządku Publicznego i Komunikacji Rady Miejskiej w Nowej Rudzie. Członkowie komisji podjęli decyzję o kupnie – z pieniędzy składkowych – osłony z pleksi dla noworudzkiego komisariatu policji

Jeden z punktów obrad komisji dotyczył omówienia stanu realizacji wniosków komisji w zakresie Wydziału Infrastruktury i Inwestycji Urzędu Miasta w Nowej Rudzie, na pytania radnych dotyczących zeszło- i tegorocznych wniosków członków komisji odpowiadała Agnieszka Żołnierczyk, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Inwestycji. Kolejny punkt posiedzenia komisji związany był z wydaniem opinii w sprawie wyznaczenia miejsc rozładunku dla samochodów dostawczych przy ul. Akacjowej w Słupcu. W trakcie zeszłotygodniowego posiedzenia komisji omówiono też stan bezpieczeństwa w mieście, sytuację z tym związaną przedstawił podinsp. Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie.

– W okresie pandemii nasze działania ukierunkowane są m.in. na sprawdzanie osób objętych kwarantanną. Poza tym sanepid obarczył nas kolejnym obowiązkiem. Mowa o ustalaniu osób mieszkających lub prze-bywających z osobami objętymi kwarantanną. Ilość osób objętych kwarantanną przedstawia się różnie w zależności od tego ile osób przebywa z osobą objętą kwarantanną. I tak na dzień 13 maja na terenie działania Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, czyli na terenie trzech gmin były 123 osoby objęte kwarantanną z czego 51 osób w Nowej Rudzie, 39 na terenie gminy Radków, a resztę osób to mieszkańcy gminy Nowa Ru-da. Taka tendencja utrzymuje się od ok. 2-3 tygodni. Dużą pomocą w tych działaniach służy specjalna aplikacja z której korzystają przede wszystkim ludzie młodzi – mówił szef noworudzkiego komisariatu policji. – Następuje coraz większe rozluźnienie, kolejne nastąpi od poniedziałku 18 maja, a to dla nas oznacza coraz więcej zajęć i obowiązków. Musimy reagować na przypadki od niestosowania się do nakazów kwarantanny. Musimy też reagować w stosunku do tych osób które nie przestrzegają zasady odległości, noszenia masek, w tym przypadku ujawnione mamy 33 wykroczenia, od początku epidemii nałożyliśmy 19 mandatów, ale jest też strasznie dużo pouczeń bo nie sposób wszystkich karać. Warto tu wspomnieć, że obowiązek noszenia maseczek zabrania nam wszystkim spożywania w miejscach publicznych jakichkolwiek napojów, czy też lodów, ciastek itd. – dodał.

Od początku trwania kwarantanny noworudzcy policjanci prowadzą 23 postępowania wobec osób które nie stosowały się do obowiązku przebywania w miejscu zamieszkania lub w miejscu odbywania kwarantanny.
– Osoby te chodziły na zakupy, chodziły na spacery itd. W tych rażących przypadkach, bo takie też się zdarzały, informujemy również sanepid. Oddźwięk tego jest taki, że na terenie Nowej Rudy mamy ok. 5 osób ukaranych karą w drodze postępowania administracyjnego przez sanepid, a kary tam są wysokie bo od 5 tys. zł wzwyż – informuje podinsp. Arkadiusz Michalski.

Wszelkie zasady ochronne zachowane
– Policja to nie tylko prewencja, to też pion kryminalny – prowadzimy dochodzenia, postępowania itd. Musieliśmy przygotować pomieszczenie dla bezpieczeństwa policjantów jak i samych interesantów. Przygotowaliśmy pomieszczenie z odrębnym wejściem do budynku, dostaliśmy specjalną osłonę z plexi, która ma nas chronić od świadka, czy też podejrzanego, pomimo to zachowujemy też odpowiedni odstęp, pomieszczenia po każdym przesłuchaniu są dezynfekowane, oczywiście i policjant, i osoba przesłuchiwana cały czas jest w maseczce ochronnej – mówił komendant.

Prezent dla policji
Podinspektor Arkadiusz Michalski podczas posiedzenia komisji poinformował, że w noworudzkim komisariacie tworzone jest drugie pomieszczenie, gdzie policjanci z Wydziału Prewencji mogliby wykonywać czynności związane z wykroczeniami, czy też przesłuchiwać świadków. W związku z tym zwrócił się z prośbą do władz miasta o zakup osłony z pleksi, która jest w tych czasach niezbędna do wykonywania tego typu czynności. Jeszcze podczas posiedzenia Komisji Porządku Publicznego i Komunikacji RM w Nowej Rudzie jej członkowie oraz jeden radny nie będący członkiem komisji, podjęli decyzję, że z własnych pieniędzy zakupią potrzebną policji osłonę.

Str. 3 w numerze 429 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 429
22-28 maja 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
powyższy numer NIE BĘDZIE DOSTĘPNY w wersji papierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *