Przejęli linię kolejową Ścinawka Średnia – Radków

Na mocy podpisanego w środę 24 czerwca aktu notarialnego, województwo dolnośląskie przejęło od PKP S.A. linię kolejową nr 327 na odcinku Ścinawka Średnia – Radków

To kolejna trasa, która w ostatnich tygodniach stała się własnością samorządu województwa. W ubiegłym tygodniu przejęta została linia kolejowa Srebrna Góra – Nowa Ruda-Słupiec.
– Przejmując od PKP S.A. następne linie kolejowe, realizujemy oczekiwania mieszkańców regionu. Kolej wróci w miejsca, gdzie od lat jej brakuje – zapowiada marszałek Cezary Przybylski.
Przejęta linia, to w sumie ponad 8 km trasy między Ścinawką Średnią i Radkowem. Po planowanej rewitalizacji, stanowić będzie ciekawą alternatywę transportową dla ruchu turystycznego w rejonie Parku Narodowego Gór Stołowych. W imieniu samorządu województwa akt notarialny podpisał Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
– To kolejna, w ostatnich tygodniach, linia kolejowa przejmowana przez samorząd województwa od PKP S.A. w ramach naszego planu. Warto zauważyć, że ona również prowadzi do ciekawych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Reaktywując tę linię, jako region, wspieramy nowoczesną turystykę opartą o ekologiczny transport kolejowy tak, jak robią to np. regiony niemieckie – wyjaśnia Patryk Wild. – Jednocześnie wspieramy w ten sposób branżę turystyczną, której funkcjonowanie i rozwój jest nierozerwalnie związany z istnieniem dobrej sieci transportowej – dodaje radny Bezpartyjnych Samorządowców.
Linia nr 327 jest kolejną przejętą od PKP S.A., na której przywrócony zostanie ruch pasażerski. W sumie od 2018 roku samorząd wszedł w posiadanie 138 km tras będących w granicach Dolnego Śląska. Linia była nieczynna od roku 2003.
– Dolnośląska mapa kolejowa rozszerza się. Dziś przejęliśmy kolejną linię, tym razem ze Ścinawki Średniej do Radkowa. Jest to atrakcyjny odcinek zarówno dla mieszkańców tego regionu, jak i dla turystów podróżujących w okolice Gór Stołowych. Rewitalizacja tej linii przyczyni się do popularyzacji tego miejsca wśród turystów oraz do zwiększenia aktywności gospodarczej i społecznej regionu – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
– Przejęliśmy następną linię kolejową od PKP S.A. w ramach planu przywracania transportu kolejowego na Dolnym Śląsku, konsekwentnie realizowanego przez Bezpartyjnych Samorządowców. Prawie 9-kilometrowa linia nr 327 Ścinawka Średnia – Radków prowadzi do jednego z naszych skarbów przyrodniczych, jakim jest Park Narodowy Gór Stołowych – informuje na profilu społecznościowym radny sejmiku Patryk Wild. – W ubiegłym tygodniu przejęliśmy od gminy wiejskiej Nowa Ruda odcinek Srebrna Góra – Nowa Ruda-Słupiec. Oba przejęte odcinki w przyszłości umożliwią uruchomienie bezpośredniej relacji z Wrocławia w Góry Stołowe – dodaje.
Systematyczne przejmowanie nieużywanych linii kolejowych, to element umowy koalicyjnej zawartej rok temu między Bezpartyjnymi Samorządowcami, a Prawem i Sprawiedliwością. Przejęcie i uruchomienie kolejnych tras będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju sieci komunikacyjnej i turystyki w regionie. Nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w ruchu regionalnym. Są to linie o charakterze lokalnym, służące obsłudze wielu dolnośląskich miast, dziś zupełnie pozbawionych kolei. Według planów wszystkie trasy przekazane samorządowi województwa przez PKP S.A. znajdą się pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu (jednostki podległej samorządowi województwa) i w kolejnym kroku będą rewitalizowane i uruchamiane.

Str. 14 w numerze 434 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 434
26 czerwca – 2 lipca 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *