Niedługo koniec laby – czas do szkoły!

Za 10 dni wakacje będą już tylko wspomnieniem. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Jak będzie wyglądał rok szkolny 2020/2021? Tego nikt na sto procent jeszcze nie wie. Według zapowiedzi ministra edukacji, dzieci we wrześniu wrócą jednak do szkół i przedszkoli

Z powodu koronawirusa placówki oświatowe w Polsce zostały zamknięte 12 marca, a nauczanie zdalne wprowadzono od 25 marca. Do końca poprzedniego roku szkolnego uczniowie uczyli się przez Internet. Jak będzie wyglądała nauka w nowym roku szkolnym? Według zapowiedzi Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej, dzieci i młodzież wrócą od września do szkół i przedszkoli, a w razie wykrycia w placówce koronawirusa – o jej zamknięciu decydować będzie dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii Głównego Inspektora Sanitarnego.
– Przygotowujemy się na nauczanie w systemie stacjonarnym. Rzecz jasna, to wszystko może ulec zmianie, bo nie wiadomo, co nastąpi za niespełna dwa tygodnie. Ten czas, przy takiej sytuacji jaką mamy od marca, to jest bardzo długi czas, który może przynieść nam wiele niespodzianek – wyjaśnia Dariusz Chojecki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Nowej Rudzie. – Jeżeli chodzi o same przygotowania, to na pewno musimy dostosować się do wielu obostrzeń sanepidowskich. Wiele jest pytań, np. jak uczniowie mają się zachować, czy to na przerwie, czy na wychowaniu fizycznym – pytań jest mnóstwo. Uważam, że jeżeli przystąpimy do nauczania tradycyjnego, to przede wszystkim musimy zwracać uwagę na higienę. W zespole szkolno-przedszkolnym, którym kieruję mamy o tyle dobrze, że klasy nie są przeładowane, więc jesteśmy w stanie zachować między uczniami choćby wskazaną odległość – dodaje.
Największym problemem, zdaniem Dariusza Chojeckiego, będą międzylekcyjne przerwy, jak mówi, nauczyciele będą prosić uczniów, by nie przebywać w grupach, zachowywać odległość, a jeżeli pogoda na to pozwoli, podczas przerwy wyjść na zewnątrz.
– Wszyscy wiemy, że to zależy tylko i wyłącznie od nas, naszą rolą jest też, aby dzieci pod tym kątem edukować. Od 11 maja jako jedyni tutaj mieliśmy otwarte przedszkola do których przychodziło po 12 dzieci i daliśmy radę. Bardzo ważną częścią szkoły są pracownicy obsługi, którą mam dobrze zorganizowaną – wiemy już co i jak, jak to wszystko ogarnąć – dodaje.
Wielu dyrektorów szkół, burmistrzów, wójtów obawia się jednak sposobu jaki minister edukacji w praktyce decyzję o ewentualnym zamknięciu szkoły w przypadku pozostawia gestii dyrektora, który po konsultacji z włodarzem i GIS może taką decyzję podjąć.
– Od marca na każdym dyrektorze placówki oświatowej spoczęła potężna odpowiedzialność, nie było to wszystko idealnie zorganizowane. Zdalne nauczanie itd., wszyscy raczkowaliśmy, ale daliśmy radę. Zbliżał się koniec roku samorząd pozyskał z programu rządowego darmowe komputery dla dzieci, które ich nie miały. Rozdaliśmy kilkanaście takich komputerów dzieciakom. Druga sprawa, spoczywa na nas kolejna bardzo ważna odpowiedzialność mam na myśli właśnie tą decyzję w razie wykrycia jednego przypadku osoby zarażonej i wtedy musimy wspólnie z z burmistrzem i inspektorem sanitarnym zamknąć szkołę. Jednakże musimy wziąć pod uwagę, ze od pewnych rzeczy się nie uchronimy, nawet zamykając się w domach. Jeżeli ma być kolejna fala COVID 19 i to ma być fala znacznie większa to nie uchronimy się przed tym, tym bardziej, że teraz dużo osób wraca z różnych miejsc z urlopów, jest duża rotacja ludzi – tłumaczy dyrektor ZSP NR 1 w Nowej Rudzie.
Kolejna sprawa, to zwolnienia chorobowe nauczycieli. Ci z grupy wiekowej powyżej 55 roku życia, czyli będące w tzw. grupie podwyższonego ryzyka, w trosce swoje zdrowie mogą zdecydować się na długotrwałą absencję chorobową.
– Ja nie mogę powiedzieć nauczycielowi, że nie ma prawa do chorowania i ochrony swojego zdrowia i życia, to będzie decyzja indywidualna. Jeżeli takie sytuacje będą miały miejsce, to właśnie tu jest rola dyrektora, że musi zorganizować nauczanie. Na ten moment gotowość do pracy nauczycieli jest, w najbliższy poniedziałek mamy radę pedagogiczną i wtedy już będę znał całkowicie sytuację – mówi Dariusz Cho­jecki.

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021 – kiedy ferie, egzaminy, wakacje?
Dla pociechy warto zaznaczyć, że już za półtora miesiąca od rozpoczęcia roku szkolnego wypada pierwszy dzień wolny od nauki – środa 14 października – Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Rok szkolny tradycyjnie rozpoczyna się we wrześniu. Tym razem 1 września wypadnie we wtorek. Można więc powiedzieć, że uczniowie będą mieli o jeden dzień dłuższe wakacje.

Zimowa przerwa świąteczna
Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2020 r. Dlaczego tylko tyle? Otóż 1 stycznia, czyli dzień wolny od zajęć dydaktycznych, wypada w piątek, tak więc przerwa automatycznie wydłuża się na weekend. Uczniowie wrócą do szkół dopiero w poniedziałek – 4 stycznia.

Ferie zimowe
Kalendarz ferii zimowych dla poszczególnych województw w roku szkolnym 2020/2021 przedstawia się następująco:
18-31 stycznia 2021 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
25 stycznia – 7 lutego 2021 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
1 lutego – 14 lutego 2021 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
15-28 lutego 2021 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Kiedy wypada wiosenna przerwa świąteczna
Wiosenna przerwa świąteczna potrwa 6 dni – od czwartku 1 kwietnia do wtorku 6 kwietnia 2021 r. Uczniowie wrócą zatem do szkolnych ławek w środę – 7 kwietnia 2021 r.

Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 nastąpi w ostatni piątek czerwca – będzie to 25 czerwca 2021 r. Wakacje potrwają do 31 sierpnia 2021 r.
W roku szkolnym 2020/2021 dodatkowo wolne będą następujące dni:
14 października 2020 (środa) – Dzień Nauczyciela
11 listopada 2020 (środa) – Narodowe święto Niepodległości
1 stycznia 2021 (piątek) – Nowy Rok
6 stycznia 2021 (środa) – Święto Trzech Króli
3 maja 2021 (poniedziałek) – Święto Konstytucji
3 czerwca 2021 (czwartek) – Boże Ciało

Egzaminy ósmoklasisty i egzamin maturalny
Terminarz egzaminów ósmoklasisty jak i egzaminów maturalnych nie został jeszcze opublikowany. Terminy egzaminów ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Prawdopodobnie nastąpi to na przestrzeni najbliższych kilku tygodni.

Str. 7 w numerze 442 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 442
21-27 sierpnia 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *