Świąteczne obostrzenia u naszych sąsiadów

Od środy 16 grudnia życie w Niemczech ponownie zostało zamrożone w związku z epidemią koronawirusa. Od piątku 18 grudnia Czesi przechodzą do czwartego (czerwonego) stopnia zagrożenia epidemicznego

Niemcy
Ograniczenie kontaktów
Podczas prywatnych spotkań nadal obowiązuje górna granica wynosząca 5 osób z dwóch gospodarstw domowych, z wyjątkiem dzieci do lat 14. Podczas świąt landy mogą podejmować dodatkowe decyzje, jak na przykład ograniczenie do „najbliższej rodziny” i tylko z gospodarstw krewnych w prostej linii. Kontakty powinny być zredukowane do minimum od 5 do 7 dni przed spotkaniem rodzinnym. Zaapelowano też do zrezygnowania z podróży, jeśli to możliwe.

Święta i sylwester
Podczas świąt będą obowiązywać ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości rodzinnych, a na sylwestra – zakaz zgromadzeń publicznych. Na wyraźne życzenie szpitali oraz klinik wprowadzono zakaz odpalania fajerwerków, a ich sprzedaż została w zasadzie zabroniona. W dniach od 16 grudnia do 10 stycznia nie będzie można spożywać alkoholu w miejscach publicznych. Tym, którzy się do tego nie zastosują, grozi kara ­grzywny.

Lockdown w handlu i usługach, ale z ­wyjątkami
Ponowne wprowadzenie twardego lockdownu uznano za konieczne ze względu na wciąż wysoką liczbę nowych zarażeń koronawirusem. Nowe przepisy będą obowiązywać na razie do 10 stycznia, przy czym 5 stycznia odbędzie się kolejna konferencja. Przepisy przewidują, między innymi, zamknięcie sklepów z wyjątkiem: spożywczych, ze zdrową żywnością, z napojami, z artykułami sanitarnymi oraz aptek, drogerii, a także stacji benzynowych, banków, kas oszczędnościowych oraz placówek pocztowych. Dozwolone są usługi dostawy i odbioru w gastronomii.

Czechy
Sklepy i usługi
Otwarte pozostaną wszystkie sklepy, niezależnie od asortymentu, który sprzedają. Obowiązują w nich ścisłe zasady sanitarne. Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasady 15 metrów kwadratowych powierzchni na jednego klienta. Sklepy mogą być otwarte również po godz. 20.00 oraz w niedziele. Te same zasady dotyczą również salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Restauracje i hotele
Restauracje ponownie muszą zostać zamknięte, jedzenie mogą sprzedawać tylko na wynos. Zamknięte są też hotele.

Tereny sportowe i rekreacyjne
Baseny, spa i centra fitness zostały ponownie zamknięte. Natomiast ośrodki narciarskie są otwarte od dziś, tj. piątek 18 grudnia.

Szkoły
Nieco dłuższa przerwa świąteczna czeka na uczniów i nauczycieli. Zamiast we wtorek 22 grudnia uczniowie po raz ostatni w tym roku pójdą do szkoły w piątek 18 grudnia. Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu RC przewiduje, że uczniowie wrócą do ławek 4 stycznia.

Przebywanie na zewnątrz
Od piątku powróciła również godzina policyjna między 23.00 a 5.00. W pomieszczeniach zamkniętych spotykać się może najwyżej sześć osób, na zewnątrz dwadzieścia. Podczas nabożeństw, pogrzebów, ślubów może być kościół wypełniony w 20 procentach.

Str. 17 w numerze 459 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 459
11-17 grudnia 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *