Ruszyły szczepienia

W niedzielę 27 grudnia ruszyły pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Pierwszą partię już rozdysponowano w szpitalach, kolejna dostawa jeszcze w grudniu trafi do kraju. Pierwsze 1000 szczepionek na koronawirusa trafiło już na Dolny Śląsk, niestety wśród tzw. szpitali węzłowych nie znalazł się szpital w Kłodzku

W szpitalach węzłowych we wszystkich województwach w kraju rozpoczął się w niedzielę proces szczepień przeciwko COVID-19.
– 4 marca br. zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Dzisiaj, po 300 dniach, możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. Ten powrót do normalności może się wydarzyć dzięki szczepionce – powiedział Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Zapewnione dostawy
W ramach pierwszej dostawy do Polski trafiło ok. 10 tys. dawek szczepionek. Preparat rozdysponowano pomiędzy 72 szpitale węzłowe. Do 18 placówek trafiło od 150 do 900 dawek, do pozostałych – po 75. Jak informował podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jeszcze w tym roku do Polski dotrze kolejna partia szczepionek
– Do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek do Polski. Potem co tydzień będą takie transporty trafiały do Polski. Jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała – powiedział Michał Dworczyk.
W okresie szczepienia grupy „0” szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy 509 szpitali węzłowych. Potem preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków.

Czas na grupę „0”
Obecnie jako pierwsi ze szczepionek korzystają osoby z grupy „0” wskazanej m.in. w Narodowym Programie Szczepień. Są to:
• pracownicy szpitali węzłowych,
• pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
• pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
• pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
• pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Do grupy „0” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści). Zgłoszenia od osób z tej grup przyjmowane są do 28 grudnia. Do szpitali węzłowych przekazują te zgłoszenia kierownicy placówek. Powinni oni skorzystać z przeznaczonego do tego formularza.
15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych.
Więcej informacji na temat szczepień znaleźć można w Narodowym Programie Szczepień oraz na dedykowanej stronie. Czynna jest też całodobowa infolinia w sprawach związanych z jakimikolwiek wątpliwościami związanymi ze szczepieniami – zainteresowani mogą dzwonić pod numer 989.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *