Stan wyjątkowy w Czechach wydłużony

Od niedzieli 27 grudnia w Republice Czeskiej obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Stan wyjątkowy w Czechach został po raz kolejny wydłużony – będzie on obowiązywał do 22 stycznia.
Od niedzieli obowiązują obostrzenia określone w ramach pięciostopniowej skali systemu przeciwepidemicznego. Stopień 5 – najwyższy, oznacza m.in. zamknięcie sklepów i punktów usługowych. Pozostaną tylko te, które oferują produkty pierwszej potrzeby. Rząd postanowił także, że w marketach możliwy będzie jedynie zakup artykułów spożywczych.
– Jeżeli nie wprowadzilibyśmy żadnych zmian, pod koniec roku osiągnęlibyśmy liczbę 15 tys. zachorowań na dzień i 7 tys. hospitalizowanych. Nikt z nas nie chce do tego dopuścić – tłumaczył decyzję rządu minister zdrowia Jan Blatný.
Od 27 grudnia w Czechach obowiązuje godzina policyjna od 21.00 do 5.00 rano. Jak poinformował szef resortu zdrowia, od tego obostrzenia nie będzie żadnych odstępstw.
– Prosimy, aby każdy świętował sylwestra w kręgu rodziny – powiedział minister.
Ponadto nie będzie obowiązywał zakaz sprzedaży w niedzielę – te sklepy, które pozostaną od 27 grudnia otwarte, będą mogły prowadzić sprzedaż także w ten dzień.
Od 4 stycznia szkoły powrócą do nauczania zdalnego. Tylko przedszkola, szkoły specjalne oraz I i II klasy szkół podstawowych będą działały stacjonarnie.
Obostrzenia wprowadzone w ramach obowiązywania 5 stopnia zostaną utrzymane do 10 stycznia. Później rząd czeski zadecyduje o ewentualnej zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *