Sylwester pod specjalnym nadzorem

Tegoroczny Sylwester będzie różnił się od tych, hucznie obchodzonych dotychczas. Obostrzenia, które obowiązują w sylwestrową noc to m.in.: ograniczenia w przemieszczaniu się, limit osób podczas imprezy

Sylwester w tym roku wiąże się z wieloma restrykcjami, dlatego warto go spędzić w domu z najbliższymi.

Zakaz przemieszczania się
Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Premier podkreśla, że nie jest to „godzina policyjna”.
Przemieszczać można się wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej lub zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Możemy się przemieszczać, jeśli pracujemy w sylwestra (np. taksówkarz), jeżeli zostaliśmy wezwani do konkretnej czynności (lekarze, policjanci, położne, opiekunki). Możemy także pójść do sklepu spożywczego po niezbędne zakupy czy do apteki po leki. W tym czasie można wyjść z psem na spacer.
Za nieprzestrzeganie obostrzeń grożą mandaty. Warto jednak pamiętać o tym, że takiego mandatu za wyjście z domu możemy nie przyjąć.

Powitanie nowego roku tylko w małym gronie
Obowiązuje zakaz zgromadzeń, co oznacza, że podczas sylwestrowej nocy może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Do tego limitu nie wlicza się osoby organizującej sylwestra i osób, które z nią mieszkają.

Zamknięte dyskoteki – zakaz organizowania imprez tanecznych
Dyskoteki i kluby nocne pozostają zamknięte od dłuższego czasu. Zakaz organizacji imprez tanecznych obowiązuje również w sylwestra.

Zamknięte hotele
Od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia polegające m.in. na zamknięciu hoteli, stoków i restauracji.
Zgodnie z rozporządzeniem z usług hotelu będą mogli skorzystać przedstawiciele konkretnych zawodów, którzy poświadczą swoją tożsamość.

Pozostałe ograniczenia
Przedłużono też dotychczasowe zasady i ograniczenia:
• Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16 roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
• Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących wolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *