Innowacyjna instalacja Oriona coraz bliżej finału

W noworudzkich zakładach Orion trwa budowa nowej instalacji do produkcji ekologicznych polimerów. Inwestycja uzyskała już decyzję środowiskową, a w ramach tzw. kompensacji, firma finansuje wymianę pieców węglowych w mieszkaniach komunalnych przy ul. Akacjowej i Piłsudskiego. I to w prawie trzy razy szerszym zakresie, niż wymagały tego przepisy.

Skąd taka inicjatywa wymiany pieców?

Piotr Janaszek, prezes zarządu Orion PU: Postępowanie kompensacyjne to standardowa procedura wynikająca z przepisów Prawa ochrony środowiska, do którego zostaliśmy zobligowani przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu podczas procedowania decyzji środowiskowej dla naszej nowej linii produkcyjnej. W ramach postępowania kompensacyjnego, podjęliśmy rozmowy z Urzędem Miasta, proponując sfinansowanie wymiany pieców węglowych na gazowe w mieszkaniach komunalnych w Nowej Rudzie. Nasza propozycja została zaakceptowana przez miasto. Przepisy obligowały nas do wymiany trzech takich pieców, ale w trosce o środowisko, zdecydowaliśmy się wykonać tę inwestycję w dużo szerszym zakresie i sfinansować nowe piece gazowe w 8 mieszkaniach przy ul. Akacjowej i Piłsudskiego. Pozwoli to zredukować emisję pyłu PM2,5 w mieście o 149 kg rocznie, podczas gdy przepisy wymagały od nas redukcji na poziomie 46 kg. Zwiększona kompensacja przyczyni się nie tylko do dużo większej eliminacji pyłu w Nowej Rudzie ale również wielu związków rakotwórczych, które powstają w wyniku opalania mieszkań tzw. „kopciuchami”.

Czy budowa nowej linii produkcyjnej w zakładzie już się rozpoczęła?

Tak. Uzyskaliśmy już wszelkie wymagane zgody, w tym decyzję środowiskową i jeszcze w tym roku planujemy uruchomienie produkcji ekologicznych polimerów. To dla nas przełomowy moment – innowacja na skalę europejską, ponieważ biotworzywa będziemy produkować nie z ropy naftowej, jak dotychczas, lecz wyłącznie z roślin nieużytkowych. Orion, który należy do Grupy Selena, od początku istnienia celował w nowatorskie rozwiązania i w wielu przypadkach był pionierem na skalę światową, a dzisiejsza inwestycja to kolejny wielki krok do przodu. Ma zresztą swoją historię. Otóż Grupa Selena, wraz z zespołem swoich ekspertów ds. badań i rozwoju Selena Labs, jako pierwsza polska firma została liderem ekologicznego projektu BioMotive. Jest to część największego w historii Unii Europejskiej programu finansowania badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020, którego budżet wynosi blisko 80 mld euro. Rezultaty tego projektu pozwolą nam w przyszłości produkować piany i pianokleje poliuretanowe o wysokich właściwościach izolacyjnych otrzymane z biokomponentów. Te komponenty, oparte na surowcach bioodtwarzalnych, będziemy wytwarzać właśnie w Nowej Rudzie. I to stąd, w przyszłości, powędrują w świat, powstałe na ich bazie konkurencyjne, ekologiczne produkty dla budownictwa, które będę sprzedawane na wszystkich kontynentach, na 100 różnych rynkach.

Tylko czy taka produkcja jest bezpieczna dla mieszkańców i pracowników?

Zarówno sam proces budowy instalacji, jak i jej późniejsze wykorzystanie, są w pełni bezpieczne zarówno dla osób zatrudnionych w zakładzie, jak i dla mieszkańców Nowej Rudy. Świadczy o tym przede wszystkim uzyskanie decyzji środowiskowej, która z zasady określa takie ramy prowadzenia inwestycji, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na środowisko naturalne. Nowa linia produkcyjna wyposażona będzie we wszelkie możliwe elementy, zapewniające bezpieczeństwo jej użytkowania. Co warto podkreślić – w ciągu roku wytworzy maksymalnie zaledwie 35 kg pyłów czyli tyle, ile emituje w ciągu roku jeden piec starego typu w dużym domu jednorodzinnym! Uzyskanie tak niewielkiego zapylenia jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych filtrów, których skuteczność w oczyszczeniu pobieranego powietrza wynosi aż 99,9%. Produktem ubocznym procesu produkcji będzie głównie woda w postaci pary, która nie trafi do atmosfery, lecz zostanie skroplona i wykorzystana według najbardziej wymagających standardów środowiskowych. Ponadto, uruchomienie nowej instalacji nie wiąże się z powiększeniem zakładu, lecz wyłącznie ze zmianą technologii na nowocześniejszą i przede wszystkim bezpieczniejszą i przyjazną środowisku. A do tego, właśnie z myślą o środowisku i szeroko rozumianym zrównoważonym rozwoju, będziemy przecież wytwarzać produkt bio, który wykorzystamy do produkcji pian i pianoklejów poliuretanowych. Ludzie na całym świecie nie zrezygnują z budowania i remontowania domów, a my chcemy dostarczać im ekologiczne produkty, stworzone z szacunkiem dla środowiska.  Właśnie stąd, z Nowej Rudy. Rozwój zakładu Orion to oczywiście także nowe, atrakcyjne miejsca pracy dla mieszkańców miasta i regionu. Pamiętajmy, że Orion jest częścią Grupy Selena – polskiej firmy o międzynarodowym zasięgu, z 35 oddziałami w 18 krajach na świecie, a w każdym z nich wyznajemy wspólne wartości. Różnorodność stanowisk i specjalizacji daje szerokie możliwości rozwoju, szczególnie dla młodych, zaangażowanych ludzi z regionu, których będziemy poszukiwać do naszego zespołu.

Dr inż. Maria Skrętowicz, Politechnika Wrocławska, ekspert w zakresie inżynierii środowiska i ochrony powietrza atmosferycznego

Kompensacja jest ściśle określona przepisami prawa i nie jest absolutnie żadną karą dla inwestora. Jest to wręcz szansa na zrekompensowanie zanieczyszczeń, które wiążą się praktycznie z każdą tego typu inwestycją. Czyli chodzi o podjęcie takich działań, które ograniczą poziom zanieczyszczenia na danym terenie, tak aby zrobić miejsce na te emisje, które będą wiązały się z inwestycją. Najczęstszym działaniem jest właśnie wymiana pieców węglowych na gazowe na terenie gminy, w której realizowana jest inwestycja. Jest to bowiem sposób najbardziej skuteczny. Firma Orion, aby mogła rozbudować zakład, została zobligowana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do wymiany 3 pieców, ponieważ policzono, że ta ilość będzie w zupełności wystarczająca by spełnić wymagany poziom kompensacji. Niezwykle rzadko zdarza się, aby jakikolwiek inwestor tak mocno, prawie trzykrotnie, rozszerzył działania kompensacji, tak jak ma to miejsce w Nowej Rudzie. Jest to sytuacja wyjątkowa, świadcząca nie tylko o dobrej woli inwestora ale przede wszystkim jego trosce o środowisko – firma Orion doskonale zdaje sobie sprawę, jaka jest sytuacja w gminie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza i dlatego robi dużo więcej, niż wymagają tego od niej przepisy.

Dodatkowe informacje na temat Grupy Selena na www.selena.com

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *