Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Kredyt na mieszkanie to poważne przedsięwzięcie, które będzie miało wpływ na wiele lat naszego życia. W jaki sposób działać, aby znaleźć najlepszą ofertę dopasowaną do naszych potrzeb? O czym pamiętać wybierając kredyt hipoteczny?

  1. Czym jest kredyt hipoteczny?
  2. Kiedy warto uciec się do kredytu hipotecznego?
  3. Stałe a zmienne oprocentowanie – na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?
  4. O czym pamiętać, zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytu?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to szczególna forma pożyczki, którą zwykle zaciągamy na zakup nieruchomości – mieszkania lub domu. Jest ona zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy, a sam kredyt rozkłada się na bardzo długi okres spłaty. Oprocentowanie takiego produktu bankowego jest inne, niż w przypadku pożyczek konsumenckich. Dodatkowo możemy wybrać, czy interesują nas kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem, czy jednak chcemy zdecydować się na takie o oprocentowaniu zmiennym. Decydując się na zakup własnego M przy wsparciu kredytem hipotecznym musimy pamiętać, że jest to zobowiązanie na wiele lat, które będzie miało wpływ na nasz budżet i finanse przez bardzo długi czas.

Kiedy warto uciec się do kredytu hipotecznego?

Najpopularniejszą sytuacją, gdy decydujemy się na złożenie wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego jest zakup własnego mieszkania lub domu. Większość z nas nie jest w stanie pokryć takiej transakcji w całości z własnych środków, jednak nawet w przypadku pożyczki musimy posiadać pewien wkład własny – jego wysokość waha się pomiędzy 10 a 20 procent wartości kredytu i jest zależna od tego, w jakim banku będziemy chcieli go zaciągnąć. Możemy również wnieść większy wkład, niż niezbędne minimum. W takiej sytuacji po prostu wartość pożyczki będzie niższa, a więc szybciej ją spłacimy.

Stałe a zmienne oprocentowanie – na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Decydując się na kredyt mieszkaniowy musimy najpierw wybrać którąś z dostępnych na rynku opcji. Aby móc je porównać i uzyskać istotne wnioski, powinniśmy patrzeć na takie parametry, jak:

  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania: roczna stopa oprocentowania RRSO wskazuje nam całkowity koszt pożyczki;
  • całkowity koszt kredytu: obejmuje również opłaty dodatkowe, ubezpieczenie i inne aspekty kredytu;
  • ubezpieczenie: niektóre banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń w przypadku udzielania kredytu hipotecznego. Są one użyteczne, jednak zwiększą koszt pożyczki, dlatego warto zastanowić się, które przydadzą nam się najbardziej;
  • rodzaj oprocentowania: w przypadku kredytu na mieszkanie czy dom możemy liczyć na zmienne lub stałe oprocentowanie;
  • wysokość i rodzaj raty: wysokość comiesięcznej raty będzie miała bezpośredni wpływ na nasz domowy budżet przez wiele lat. Możemy zdecydować się na raty stałe lub takie, które stopniowo maleją z czasem.

O czym pamiętać, zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytu?

Zanim złożymy swój podpis na umowie kredytowej, bank bardzo dokładnie sprawdzi, czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, aby nam go udzielić. Z tego względu warto jest zadbać, by nasze dotychczasowe zobowiązania były spłacane w terminie. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrym pomysłem jest również próba rozwoju naszej kariery zawodowej – nasze dochody również liczą się w momencie, gdy pożyczkodawca analizuje nasz wniosek o kredyt. Jeżeli nie jesteśmy pewni, która z ofert dostępnych na rynku będzie tą najlepszą dla nas, możemy wykorzystać ranking kredytów hipotecznych, z którego dowiemy się najważniejszych informacji i tym samym skrócimy swoje poszukiwania.

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *