Valente Luize
Sonata z Auschwitz

Portret kobiet z rodziny naznaczonych wojną i Holocaustem. W 1944 roku w obozie zagłady na świat przychodzi dziewczynka o imieniu Haya. Wkrótce młody niemiecki oficer komponuje dla niej sonatę. Po pięćdziesięciu latach Amalia, Portugalka o niemieckich korzeniach spotyka w Berlinie swoją prawie stuletnią prababkę, o której istnieniu nie miała pojęcia. Od niej dowiaduje się z kolei o swoim dziadku, który być może żyje w Rio de Janeiro. Dlaczego do tej pory kobieta nie znała swojej rodziny? Targana emocjami i ciekawością Amalia wyrusza do Brazylii, by wyjaśnić rodzinna tajemnicę. Tam poznaję Adelę, ocalałą z Holocaustu Żydówkę, która przybliży jej pewne dramatyczne wydarzenia z czasów wojny. Czy uda jej się dojść do prawdy i jaka ta prawda jest?

Autorkę do opowiedzenia tej historii zainspirowała inna opowieść ocalałej Żydówki. Spotkała ją właśnie w Rio de Janeiro. Dla ciekawostki tytułową sonatę można odsłuchać na stronie internetowej: www.luizevalente.com. Skomponował ją siostrzeniec pisarki, który na chwilę użyczył jednemu z bohaterów swojego talentu. Polecam. Historia trudna do uwierzenia, jednak zasługuje na uwagę czytelnika.

Krystyna Fecko

Recenzje innych książek znajdziesz tutaj

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *